Podle agentury Rosbalt je ruská tajná služba přesvědčena o tom, že údaje o Petrovovi, Boširovi a několika dalších osobách novinářům prodal některý ze zaměstnanců ministerstva obrany. Vyloučena není ani možnost, že pachatelů bylo víc. Jisté ale je, že budou-li viníci dopadeni, čeká je trest.

Budova parlamentu v norském Oslu
V Norsku zadrželi Rusa, kterého viní ze špionáže. Provokace, zlobí se Moskva

„Nejde jen o to, že po zveřejnění těchto informací vyvstala jistá obvinění. Všechno jsou to pouze domněnky a dohady, jež nemají s pravdou nic společného. Jakýkoli podobný dokument lze jednoduše postavit na hlavu a udělat z dotyčné osoby úplně někoho jiného. Informace podobného typu by proto neměly být ve volném oběhu,“ řekl agentuře Rosbalt zdroj obeznámený se situací, který si nepřál být jmenován.

Přísně tajné informace

Osobní údaje obou mužů zjistila online platforma Bellingcat ve spolupráci s ruským investigativním serverem The Insider. Podle informací obou webů jsou dokumenty s informacemi o pasu jednoho z mužů označeny „přísně tajné“ a obsahují telefonní číslo s příkazem „neposkytujte informace“.

Když v polovině září zkusil toto číslo vytočit reportér britského listu The Observer, dovolal se na recepci ruského ministerstva obrany, kde mu úředník sdělil, že nebude mluvit s novináři nebo poskytovat jakékoli informace.

Letenky na poslední chvíli

Z dalších zveřejněných dokumentů pak vyplývá, že si oba muži koupili letenky do Londýna na poslední chvíli, což je v rozporu s jejich tvrzeními, že se jednalo o dlouho plánovanou cestu. Informační stránka o Petrovovi, kterou se oběma stránkám podařilo získat, navíc obsahuje velice málo biografických informací a žádné údaje o jeho minulosti před rokem 2009.

Britské úřady obvinily Alexandra Petrova a Ruslana Boširova ze spiknutí za účelem vraždy Sergeje a Julie Skripalových. Po odhalení své totožnosti promluvili oba muži v ruské televizi, k čemuž je veřejně vyzval sám prezident Vladimir Putin. Během televizního vystoupení uvedli, že do jihoanglického Salisbury, kde k otravě došlo, jeli jako turisté. Jejich verzi však většina západních médií označila za nevěrohodnou.

Alexander Petrov a Ruslan Boširov
Kauza Skripal pokračuje. Podezřelí Rusové mají napojení na ministerstvo obrany