Američtí zpravodajci podle deníku The New York Times nedávno uspořádali sérii utajovaných brífinků pro své spojence v Severoatlantické alianci (NATO) a v Asii ohledně ruských plánů. Během nich zaznělo, že Rusko by mohlo umístit jadernou hlavici do vesmíru ještě letos. Další možností je, že vyšle atrapu pouze jako ukázku svých schopností, aby byl Západ v nejistotě.

USA se poprvé po 15 letech chystají rozmístit v Británii jaderné zbraně. Kvůli hrozbě z Ruska:

Test americké obranné rakety země-vzduch, ilustrační foto.
Přípravy na možnou válku s Ruskem. USA rozmístí v Británii jaderné zbraně

The New York Times s odkazem na dva vysoce postavené úředníky napsal, že podle amerických představitelů se ruský prezident Vladimir Putin může domnívat, že pouhá hrozba masivního zničení umělých družic jadernou zbraní by mohla být novým druhem odstrašení západních mocností.

Spojené státy varovaly spojence před ruským jaderným plánem ve vesmíru:

Zdroj: Youtube

„Může si myslet, že doktrína studené války o zaručeném vzájemném zničení by ve vesmíru neplatila,“ uvedli na brífinku američtí analytici. „Nikdo by neriskoval válku kvůli vyhození satelitů do povětří, zejména pokud by nedošlo k lidským obětem,“ dodali. Američané ale přiznali, že si nejsou jistí, zda ruský prezident je skutečně na tento krok připravený.

Protisatelitní zbraň

Vesmírná jaderná zbraň by ale na rozdíl od zbytku ruského nebo amerického arzenálu neměla sloužit k zasažení měst, vojenských objektů nebo jiných míst na Zemi. Jejím úkolem by bylo zničit veškeré komerční a vojenské satelity v dosahu. Cílem by tak mohl být i Starlink, který ukrajinská armáda používala v prvních měsících války na Ukrajině, ale nyní jej podle Kyjevu mají údajně používat Rusové.

Podle agentury Bloomberg by k odpálení hlavice mohlo dojít rovněž letos.

Rusko uspořádalo cvičení jaderných sil, přičemž odpálilo nejméně dvě mezikontinentální balistické rakety:

Ilustrační snímek
Rusko nacvičovalo masivní odvetný úder. Odpálilo dvě mezikontinentální rakety

Tajné služby dále uvedly, že Rusové testovali systém sloužící pro vesmírnou misi začátkem roku 2022, zhruba v době začátku invaze na Ukrajinu. Agentům však nějakou dobu trvalo, než zjistili, že sloužil pro umístění jaderné zbraně na oběžnou dráhu.

Ačkoliv se americké bezpečnostní agentury rozcházejí v tom, zda se bude jednat o skutečnou, nebo falešnou jadernou hlavici, případně o jaderně napájenou zbraň (jak informovala televize CNN), obavy Spojených států amerických jsou velké. Ministr zahraniční Antony Blinken v reakci upozornil své čínské a indické protějšky, že pokud by došlo k odpálení rakety ve vesmíru, vyřadilo by to z provozu i jejich satelity. Proto je vyzval, aby využili svého vlivu na Putina a zabránili umístění zbraně.

Rusko zprávy popírá

Kreml již dřív popřel, že by plánoval rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru. Ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že varování amerických zpravodajských služeb je vykonstruované ve snaze přimět Kongres, aby schválil další pomoc Ukrajině. „Jaderné zbraně ani jejich prvky nejsou součástí našich družic,“ řekl Šojgu po setkání s Putinem.

Pokud Severní Korea použije jadernou zbraň, její vládu ukončí vojenská reakce USA a Jižní Koreje, řekl jihokorejský prezident Jun Sok-jol:

Jihokorejský prezident Jun Sok-Jol
Použije-li KLDR jadernou zbraň, její režim skončí, řekl jihokorejský prezident

Podle The New York Times Putin prohlásil, že Rusko bylo vždy kategoricky proti umístění jaderných zbraní ve vesmíru a respektovalo Smlouvu o kosmickém prostoru z roku 1967, která zabraňuje zbrojení mimo planetu Zemi. „Vyzýváme k dodržování stávajících dohod,“ měl sdělit ruským státním médiím.

Americké zpravodajské služby informovaly o možném ruském jaderném plánu ve vesmíru již v polovině tohoto měsíce, když na to upozornily Kongres a Bílý dům. Předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson přitom ubezpečil, že nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí veřejnosti.

Testy atomových zbraní ve vesmíru

Spojené státy americké i Sovětský svaz v letech 1961 až 1962 provedly jaderné testy ve vesmíru. Podle časopisu National Geographic zbraň však byla pro účely ničení nepřátelských cílů na oběžné dráze až příliš ničivá. Navíc radiace ovlivnila funkčnost zařízení ve velké vzdálenosti od výbuchu a držela se zde mnoho let. O rok později se proto spolu s Velkou Británií zavázaly, že přestanou provádět jaderné testy v atmosféře, pod vodou i ve vesmíru.

Zdroj: Youtube