Potvrdil to po summitu EU-Rusko ruský prezident Dmitrij Medveděv. Už předtím jeden z jeho poradců v tomto smyslu zmínil nejméně deset miliard dolarů (zhruba 200 mld. Kč), přičemž suma by se mohla podle agentury AFP vyšplhat až k 20 miliardám dolarů.

"Situace je velmi složitá," řekl ruský prezident o dluhové krizi eurozóny. "Doufáme, že naši kolegové budou schopni překonat tyto potíže," dodal s tím, že je to v ruském zájmu.

Medveděv zdůraznil, že euro představuje významnou rezervní měnu. Rusko v ní má kolem čtyř desítek procent rezerv. Navíc EU je největším obchodním partnerem Ruska, to je pro EU třetím nejvýznamnějším parterem. Jen mezi lednem a zářím letošního roku obchod dosáhl 286 miliard dolarů. "Deset miliard dolarů je minimální závazek," řekl podle Reuters před summitem Medveděvův poradce Arkadij Dvorkovič.

Na summitu EU minulý týden se evropští lídři dohodli, že budou zvažovat poskytnutí půjček MMF ve výši 200 miliard eur. Uvažuje se, že z toho 150 miliard eur by mohla poskytnout eurozóna, zbytek ostatní členové EU. O půjčkách se ale nyní vedou debaty, které provázejí i kontroverze.
Česká vláda zatím o půjčce pro MMF nerozhodla. Kabinet chce nejdřív další informace a analýzy, mimo jiné také od MMF samotného. V rámci EU chce vláda vést intenzivní konzultace. ČR by podle dosavadních informací na pomoc eurozóně měla zablokovat pro měnový fond asi 3,5 miliardy eur, tedy 90 miliard korun, což je zhruba desetina devizových rezerv České národní banky (ČNB).

Česko půjčku zvažuje

Guvernér ČNB Miroslav Singer v pondělí uvedl, že banka bude poskytnutí části devizových rezerv na půjčku velmi zvažovat. Zdrženlivě se k půjčce vyjádřil i premiér Petr Nečas, odmítl ji prezident Václav Klaus. Naopak podle ministra financí Miroslava Kalouska si ČR nemůže dovolit osamoceně odmítnout unijní plán na pomoc státům eurozóny.

V nynějším rozhodování států o eventuální půjčce MMF jde mimo jiné o to, že některé země by peníze mohly poskytnout, ovšem jen za předpokladu, že se připojí i další mezinárodní partneři. Německá centrální banka je prý ochotna půjčit ze svých rezerv MMF peníze, které by šly ohroženým zemím eura, jak se minulý týden dohodl summit Evropské unie. Udělá to však jen v případě, že svým dílem přispějí i neevropské země, řekl šéf Bundesbanky Jens Weidmann podle agentury Reuters.

Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke ujišťoval republikánské senátory, že Fed nemá v úmyslu přispívat k záchraně zemí eurozóny ohrožených dluhovou krizí. Řekli to agenturám účastníci středeční večerní schůzky v Senátu, na níž Bernanke se zákonodárci diskutoval o situaci v Evropě. Podle senátora Lindseyho Grahama Bernanke prohlásil, že poskytnout finanční podporu Evropě "nemá v úmyslu, ani k tomu nemá pravomoc". Senátor Bob Corker řekl, že Bernanke pronesl toto ujištění během zhruba hodinové schůzky za zavřenými dveřmi "mnohokrát". Není ale jasné, zda Bernanke vyloučil příspěvek Fedu k půjčce evropských a světových centrálních bank MMF, jak se na tom v pátek dohodl summit EU.