Ruská strana výroky o varovné palbě spojila s obviněním, že torpédoborec Defender vplul asi tři kilometry daleko do ruských výsostných vod. Za ty Moskva pokládá moře v okolí ukrajinského poloostrova Krym, který anektovala na jaře 2014. Ukrajina ani západní země tuto anexi neuznávají.

"Loď královského námořnictva pokojně proplouvá výsostnými vodami Ukrajiny v souladu s mezinárodním právem," reagovalo dnes britské ministerstvo obrany. V prohlášení zmiňuje údajně ohlášené dělostřelecké cvičení Rusů v Černém moři. "Žádné výstřely nesměrovaly na Defender a neuznáváme tvrzení, že do jeho trasy byly shozeny bomby," pokračuje vyjádření na twitteru.

Podle ruského ministerstva obrany byl torpédoborec předem varován před použitím zbraní v případě porušení hranice. Varování však plavidlo nedbalo, napsal TASS. V 11:52 (10:52 SELČ) vplulo do ruských vod, a tak "ve 12:06 a ve 12:08 pohraniční strážní loď výstražně vystřelila" a "ve 12:19 letoun Su-24M podnikl výstražné bombardování" čtyřmi čtvrttunovými bombami, shozenými ve směru další plavby britského plavidla. O čtyři minuty později loď opustila ruské teritoriální vody, tvrdí Moskva.

Na palubě britského plavidla byl zpravodaj britské stanice BBC, který později uvedl, že na nebi bylo přes 20 letadel a na moři se loď ruské pobřežní stráže přiblížila až na 100 metrů k torpédoborci. Posádka britské válečné lodi se podle něj připravovala na možnou konfrontaci.

Americké námořnictvo testovalo odolnost letadlové lodi proti rázovým vlnám z výbuchů. Nechalo u ní v moři explodovat devatenáctitunovou nálož. Výbuch byl silný jako zemětřesení.
VIDEO: USA testovaly letadlovou loď. Přečkala výbuch silný jako zemětřesení

"Dvě plavidla ruské pobřežní stráže, která sledovala válečnou loď královského námořnictva, se pokusila přinutit ji změnit kurz. V jednu chvíli se jedna z ruských lodí přiblížila na 100 metrů. V rádiu zněla čím dál více nepřátelská varování - včetně toho, že někdo řekl: \'Pokud nezměníte kurz, budu střílet.\' Slyšeli jsme v dálce nějakou střelbu, ale panovalo přesvědčení, že byla mimo dostřel," popsal reportér BBC. Britská zpravodajská stanice na svém webu podotkla, že jeho svědectví je v rozporu s tím, co tvrdily britské úřady, jež popřely jakoukoli konfrontaci.

Ruské ministerstvo obrany si podle agentury AFP také předvolalo britského vojenského přidělence z velvyslanectví v Moskvě. Mluvčí ruské diplomacie později prohlásila, že ministerstvo zahraničí si předvolá britskou velvyslankyni v Moskvě.

Ruské ministerstvo obrany později zveřejnilo krátké video s leteckými záběry britského torpédoborce v Černém moři, ale není z nich zřejmá žádná konfrontace.

Torpédoborec Defender se na svém twitterovém účtu do té doby zmiňoval jen o návštěvě ukrajinského přístavu Oděsa, odkud se v úterý chystal vyplout k "plnění dalších úkolů v Černém moři". Britský ministr obrany Ben Wallace dnes uvedl, že loď byla na "rutinní cestě z Oděsy směrem ke Gruzii". Příští týden má v Černém moři začít velké každoroční ukrajinsko-americké námořní cvičení, tentokrát s rekordní účastí pěti tisícovek vojáků z více než tří desítek zemí. Rusko protestuje a vybízí USA, aby cvičení zrušily.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v reakci na twitteru označil dnešní incident za zjevný důkaz správnosti ukrajinského stanoviska, že "agresivní a provokativní politika Ruska v Černém a Azovském moři, okupace a militarizace Krymu představují stálé ohrožení Ukrajiny a jejích spojenců". Tento stav podle něj vyžaduje "kvalitativně novou součinnost členů NATO a Ukrajiny v Černém moři".