O cvičení podle ruských médií Kreml sice informoval ve středu, není ale jasné, kdy se odehrálo. Zpráva byla zveřejněna poté, co horní komora ruského parlamentu schválila návrh zákona o odstoupení Ruska od ratifikace Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT).

Během nově ohlášeného cvičení Rusko odpálilo podle TASS mezikontinentální raketu Jars z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska. Cílem byla vojenská oblast Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě. Z jaderné ponorky Tula v Barentsově moři pak odstartovala také mezikontinentální raketa Siněva. O jejím cíli média neinformovala.

Ruský prezident Vladimir Putin
Snažíme se ukončit válku. Cizí území nepotřebujeme, prohlásil Putin v Soči

Hlášení o cvičení podal vedle Šojgua také Valerij Gerasimov, náčelník generálního štábu ruské armády, který je od ledna také velitelem ruských invazních vojsk na Ukrajině.

Rusko tvrdí, že zkoušky samotných jaderných zbraní neobnoví, pokud tak neučiní Washington. Odborníci na zbrojení se nicméně obávají, že se možná schyluje k testu, který by pak Západ v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině vnímal jako zásadní zvýšení napětí.

Hrozba jadernými zbraněmi

Na konci února Rusko pozastavilo svou účast na smlouvě Nový START, která omezuje počet jaderných zbraní. Moskva kromě toho letos oznámila, že rozmístila taktické jaderné zbraně v sousedním Bělorusku.

Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023
Moskva si předvolala českého diplomata. Nelíbí se jí kritika útoku na Hrozu

O možném použití jaderných zbraní se ruští představitelé od zahájení invaze na Ukrajinu, tedy od loňského února, vyjadřují dvojznačně. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová v minulosti mluvila o nepřípustnosti jaderné války, ale Putin už vyhrožoval použitím jaderného arzenálu.

Použití jaderných zbraní často evokuje také exprezident Dmitrij Medveděv, který aktuálně zastává funkci místopředsedy ruské bezpečnostní rady.