Šéf aliance očekává, že na schůzce budou padat ostrá slova na adresu ruského zásahu, který před více než týdnem skončil zajetím tří ukrajinských lodí a jejich posádky.

Stoltenberg dnes opět Moskvu vyzval k jejich neprodlenému propuštění a ujistil Ukrajinu jako partnerskou zemi NATO o podpoře. Zdůraznil, že NATO poskytuje Kyjevu politickou i vojenskou podporu, o jejím možném posílení však nechtěl mluvit.

Nutné kroky

"Podnikneme nutné kroky, abychom zajistili bezpečnost členských zemí," prohlásil Stoltenberg. "Pokud uvidíme, že Rusko své závazky porušuje, zareagujeme odpovídajícím způsobem," dodal s tím, že Moskva by měla přesvědčivě dokázat, že její nový raketový systém označovaný jako Novator 9M729 nespadá pod dohodu INF.

Smlouva z roku 1987 zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů. Spojené státy a NATO jsou přesvědčeny, že nový systém do ní patří. Americký prezident Donald Trump v říjnu oznámil, že Washington i kvůli ruskému porušování závazků od této dohody odstoupí.

Nový systém podle Stoltenberga bezprostředně ohrožuje evropské země, které se mohou stát terčem ruských raket s minimálním nebo vůbec žádným časem na varování. "Podnikneme kroky k tomu, aby to (dodržování dohody) bylo v budoucnosti zajištěno," očekává od dvoudenního jednání Stoltenberg. Jaké konkrétní závěry mohou z ministerské schůzky směrem k Rusku vzejít, to ale odmítl říci.

Šéfové diplomacií aliančních zemí budou v úterý o současné situaci jednat s ministry Ukrajiny a Gruzie. Na programu budou pak mít kromě otázky vztahů s Ruskem rovněž boj proti terorismu a budoucnost mise v Afghánistánu.