Ruské ministerstvo obrany podle agentury AFP upřesnilo, že bojové letouny Suchoj v posledních 24 hodinách uskutečnily 25 vzdušných operací a zničily především jedno velitelské stanoviště v provincii Hamá, muniční sklady a komunikační uzly v provincii Homs, obrněná vozidla v provincii Idlib a jedno velitelské stanoviště v provincii Latákíja.

Po prvních ruských úderech v Sýrii minulý týden Spojené státy a další západní země vyjádřily pochyby o cílech vybraných Rusy. Podezřívají Moskvu, že chce podpořit jednotky syrského prezidenta Bašára Asada útoky na všechny jeho tamní nepřátele. Damašek nyní bojuje nejen proti Islámskému státu, ale i proti oficiální opozici, v jejímž čele bojuje Syrská svobodná armáda (FSA).

Cameron: Bombardují tam, kde IS není

Aktivitu ruského letectva kritizoval mimo jiné britský ministr obrany Michael Fallon, podle kterého existují důkazy, že Rusové používají nenaváděnou munici v obydlených oblastech, zabíjejí civilisty a bombardují FSA bojující proti Asadovi. Britský premiér David Cameron tvrdí, že většina ruských náletů se uskutečnila v těch částech Sýrie, jež neovládá IS, ale jiní odpůrci syrského režimu. Moskva obvinění odmítá.

Lavrov dnes podle ruského serveru RIA Novosti řekl, že Moskva je připravena navázat kontakty se Syrskou svobodnou armádou. Rusko podle něj dále také nabídlo Spojeným státům udržovat přímé vojenské kontakty ohledně operací, které Rusko podnikne v blízké budoucnosti v Sýrii.

Jednání mezi armádami

Šéf ruské diplomacie o dění v Sýrii jednal 1. října se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. Podle agentury Reuters se oba ministři shodli, že v souvislosti se situací v této blízkovýchodní zemi by měla velmi brzy začít jednání mezi armádami obou zemí.

Mezinárodní napětí kolem ruské intervence v Sýrii umocnilo to, že v sobotu ruské bojové letadlo proniklo do tureckého vzdušeného prostoru. Turecko, člen NATO, vyslalo ke stroji své stíhačky a ostře protestovalo u ruských úřadů. Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes řekl, že Moskva sdělila, že narušení tureckého vzdušného prostoru se stalo kvůli „chybě v navigaci". Vstup Ruska do bojů v Sýrii podle Davutoglua vyhrocuje tamní krizi.

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii údajně na žádost svého dlouholetého spojence Bašára Asada. Lavrov dnes zároveň poznamenal, že naopak Irák Rusko o letecké údery proti pozicím Islámskému státu na iráckém území nepožádal.