Těleso o váze vyšší než kilogram dopadlo asi 80 kilometrů od centra města Satka v Čeljabinské oblasti, řekla agentuře Interfax ředitelka astronomické observatoře ve Sverdlovské oblasti. Po jeho dopadu se domy otřásaly a okenní tabulky podle agentury ITAR-TASS praskaly ve městech Satka, Čeljabinsk, Korkino a Kopejsk. Veškerá infrastruktura podle úřadů pracuje normálně, jen školy jsou zavřeny. V ovzduší nebyla naměřena radiace ani žádné škodlivé látky.

Atmosférickou podívanou podle agentury ITAR-TASS zaznamenali i v Kazachstánu a také ruských městech Jekatěrinburg a Ťumeň. Lidé, kteří propadali panice, se nejdříve domnívali, že explodovalo letadlo. Svědkové z Čeljabinsku tvrdí, že výbuch byl tak hlasitý, že připomínal zemětřesení a úder blesku. Další vypověděli o doutnajících drahách letu meteoritů a o hořících koulích padajících k zemi.

Tlaková vlna

Ředitelka astronomické observatoře ve Sverdlovské oblasti Polina Zacharová upřesnila, že na zem dopadlo „samostatné těleso, jehož váha byla větší než kilogram. Jeho dopad vyvolal tlakovou vlnu, která rozbila okna. V takovém případě ve výšce pět až 20 kilometrů dochází k explozi, která vysílá jasné světlo," řekla Zacharová.

„Je to nekontrolovatelný a nepředvídatelný proces," dodala. Odbornice také odmítla, že by pád meteoritu na Urale měl souvislost s dnes v noci očekávaným průletem planetky v blízkosti Země. Těleso o váze 400.000 tun se bude podle astronomů nejblíže Zemi pohybovat asi 28.000 kilometrů vysoko, a nepředstavuje tak nebezpečí.

Poplach

Ruská policie v souvislosti s přírodním úkazem na Urale vyhlásila poplach a spustila krizový plán na ochranu důležité infrastruktury. Evakuovány byly některé kanceláře. Úřady vyvěsily na městský web zprávu s výzvou, aby rodiče vyzvedli děti ze škol a aby se uchýlili do svých domovů. Systém včasného varování občanů rozeslal obyvatelům textové zprávy do mobilních telefonů. Podle svědků ale mobilní telefony nefungovaly, místní úřady to přičítají přetížené síti; lidé totiž začali horečnatě telefonovat. „Spolehlivými se ukázaly pevné linky," řekl Jurija Burenko z místního ministerstva pro mimořádné situace.

Ministerstvo oznámilo, že poškození občané dostanou kompenzace.

K události se vyjádřil i ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, který upozornil, že je nutné, aby světové velmoci vyvinuly systém, který by před cizími tělesy v blízkosti Země varoval. Prý se nyní opět projevila vážnost této otázky. Rusko ani USA podle něj neznají mechanismus, jak blížící se tělesa zastavit.

Zdroj: Youtube