"Rusko je připraveno, na základě vzájemnosti, přejít k bezvízovému režimu třeba už zítra," řekl po jednání Lavrov, podle něhož je záhodno stanovit konkrétní termíny na cestě k tomu cíli. "Předpokládáme, že jednání našich expertů se úspěšně završí a otázky bezvízového režimu budou vyřešeny v nejbližší době," poznamenal.

Otázka se nejspíše dostane i na pořad příštího summitu EU-Rusko, který se má konat 31. května a 1. června v Rostově na Donu. "Chceme klást důraz na konkrétní, prakticky významné směry spolupráce, které se týkají ekonomiky, sociální oblasti, vzdělávání, vědy, technologií, inovací, řízení, správy a uplatňování práva," řekl k tomu Lavrov.

Už roky pravidelně se opakující ruské žádosti o zrušení víz až dosud Brusel odmítal s tím, že podmínky k takovému kroku dosud nedozrály. Ale koncem loňského roku se šéf italské diplomacie Franco Frattini v rozhovoru pro ruskou televizi Russia Today nechal slyšet, že by víza pro Rusy mohla být zrušena už letos.

Příští rok může rozhodnout většina EU

"Nyní jakákoliv z 27 členských zemí EU může použít veto a zablokovat jakékoliv rozhodnutí. V budoucnu to nebude možné, protože problém se bude rozhodovat kvalifikovanou většinou. Myslím, že příští rok vznikne dostatečná většina, aby bezvízový režim pro Rusy byl zaveden v roce 2010," řekl Frattini.

Podle expertů Evropské komise však věc nebude tak jednoduchá, jak líčil Frattini. O zrušení víz se má kvalifikovanou většinou rozhodovat až od roku 2014 a do té doby při takovém rozhodování má být zapotřebí jednomyslnosti. Záhodno by také bylo nutné přesvědčit většinu poslanců Evropského parlamentu.

Úplné zrušení zatím nehrozí, dojde ale k usnadnění

Vysoký činitel Evropské komise Eneko Landaburu loni na jaře v Moskvě uvedl, že EU v nejbližší době víza Rusku nezruší, protože "politické a právní překážky nedovolují uvažovat o bezvízovém režimu v nejbližší době". Za schůdné považoval spíše menší kroky jako usnadnit cestování pro podnikatele, výzkumníky a studenty.

V Rusku platí přísné zákony ještě ze sovětských dob, které vyžadují i od ruských občanů, aby se bez průtahů registrovali na policii při cestování po vlastní zemi. Ale současně se odhaduje, že v Rusku nelegálně pobývají miliony cizinců; s většinou postsovětských republik totiž Rusko nemá vízový režim a hranice existují jen na papíře.

Ashtonovou, která je současně i místopředsedkyní Evropské komise, dnes přijal rovněž ruský prezident Dmitrij Medveděv.