Kreml ale dosud možnost otravy nepřipouští. Navalnyj byl o víkendu převezen z Ruska na berlínskou kliniku Charité, kde podle lékařů laboratorní testy známky otravy zjistily. Konkrétní látka, která intoxikaci způsobila, zatím ale není známa. Ruští lékaři v omské nemocnici předtím otravu vyloučili s tím, že v krvi ani v moči nenašli stopy žádných toxinů.

Navalnyj byl minulý čtvrtek v bezvědomí hospitalizován v sibiřském Omsku poté, co se mu udělalo nevolno na palubě letounu letícího z Tomska do Moskvy. Podle berlínských lékařů je pacient na jednotce intenzivní péče udržován v bezvědomí, aktuálně ale ohrožen na životě není.

Tisková služba ruského ministerstva vnitra dnes agentuře TASS sdělila, že vyšetřovatelé Sibiřského federálního okruhu provádějí na pokyn prokuratury předběžné prověřování v souvislosti s hospitalizací Navalného 20. srpna. Prokuratura přitom tvrdí, že pokyn dala hned v den této události.

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj na snímku z 13. června 2018
Kreml zpochybnil závěry lékařů o otravě Navalného. K vyšetřování nevidí důvod

Podle sdělení ruských úřadů bylo zabaveno více než 100 předmětů, které mohou mít důkazní hodnotu. Byly také analyzovány videozáznamy z bezpečnostních kamer. "Probíhá více než 20 různých kriminalistických expertiz (forenzní, biologická, fyzikální a chemická). V tuto chvíli nebyly nalezeny žádné látky se silným účinkem ani narkotika," citoval TASS z poskytnuté informace.

Klinika Charité ale v pondělí oznámila, že laboratorní nálezy nasvědčují intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v organismu. Konkrétní látka však ještě není známa. "Působení toxické látky, tedy inhibitoru cholinesterázy, bylo prokázáno několikrát a v nezávislých laboratořích," dodala nemocnice.

Rusko požádalo berlínskou kliniku o důkazy

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě ve středu prohlásil, že důvodem zahájení vyšetřování bude až určení konkrétní látky v těle Navalného a potvrzení, že šlo skutečně o otravu. O tom, že už hned v den události policie dostala pokyn zahájit předběžné prověřování možnosti otravy, jak dnes tvrdí prokuratura, se však nezmínil.

Ruská generální prokuratura dnes požádala berlínskou kliniku Charité o důkazy, potvrzující předběžnou diagnózu, tedy otravu. Ruská strana totiž nemá žádné údaje svědčící o tom, že by se Navalnyj stal obětí zločinu.

"Požádali jsme německou stranu, poprosili, aby poskytli ruské straně vysvětlení, informace a důkazy ohledně předběžné diagnozy, jak ji určili, jakož i dokumenty týkající se zdravotních údajů a práce německých specialistů během přepravy ruského občana do Německa i během jeho hospitalizace na klinice Charité," řekl agentuře TASS mluvčí prokuratury Andrej Ivanov. Dodal, že Rusko je připraveno poskytnout své údaje. Ty ale nijak nenasvědčují, že by se Navalnyj stal obětí zločinu.

Cholinesteráza je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v těle a mozku, má za úkol je přerušovat. Inhibitory cholinesterázy (jako jsou sarin a jiné nervové látky) narušují působení tohoto enzymu v těle, svaly jsou poté zahlceny nahromaděným nervovým přenašečem acetylcholinem a dochází k ochromení jejich běžné činnosti a selhání tělesných orgánů. Otravě lze v určitých případech předejít včasným aplikováním protilátky, například atropinu. Přesto většinou dochází k trvalému poškození nervové soustavy.

Šéf německé diplomacie vyzval Moskvu ke spolupráci na vyšetřování

Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval Moskvu, aby spolupracovala na vyšetřování otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Prohlásil to dnes před začátkem dvoudenního neformálního zasedání ministrů zahraničních věcí zemí Evropské unie. Za Česko se účastní ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Navalnyj byl o víkendu převezen z Ruska na berlínskou kliniku Charité, jeho stav je vážný, bezprostředně ohrožen na životě ale není.

"Očekáváme, že se Rusko připojí ke snaze objasnit to, co se stalo. V tuto chvíli to ale nevypadá, že by tak činilo," řekl Mass televizi ZDF. "My unijní ministři zahraničí o tom dnes budeme debatovat, protože pro Moskvu by bylo nejlepší připojit se k vyšetřování, jinak otázka zůstane otevřená a EU bude muset jednat o tom, jak dále postupovat," dodal.

Alexej Navalnyj
Navalnyj byl otráven, tvrdí němečtí lékaři. Je mimo ohrožení života

Při příchodu na dnešní jednání ministrů zahraničí Maas svou výzvu, aby Rusko spolupracovalo, zopakoval. "Pokud se tak nestane, nebude pro Moskvu možné očistit se z obvinění, která tady jsou," řekl šéf německé diplomacie. "Domněnky a spekulace zůstanou, které zcela jistě nijak nezlepší vztahy mezi Ruskem a Německem, ale i EU a Ruskem, naopak je ještě více zatíží.

Mass společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou vyzval Rusko, aby vypátralo viníky. Moskva naopak zjištění lékařů z berlínské kliniky Charité, kteří v Navalného organismu našli stopy otravy, nepovažuje za průkazná.

O případu Navalného ve středu krátce hovořili i unijní ministři obrany, kteří v Berlíně uspořádali rovněž neformální setkání. Zúčastnil se ho také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který požaduje transparentní vyšetřování okolností zdravotního kolapsu ruského opozičníka.