Vězeňská služba ve vyjádření uvedla, že se Navalnému po procházce udělalo špatně a ztratil vědomí. Lékaři podle ní podnikli vše, aby jej oživili, ale bezvýsledně. Konstatovali pak jeho smrt, citoval list Kommersant na svém webu z vyjádření. Navalnyj podle úřadů zemřel v trestanecké kolonii, která je vzdálená asi 1900 kilometrů od Moskvy, leží za polárním kruhem a je pokládaná za jednu z nejdrsnějších věznic v Rusku.

Zdroj prokremelské televize RT tvrdí, že příčinou úmrtí byla krevní sraženina. BBC či ruský opoziční list Novaja Gazeta citují odborníky, podle kterých lze krevní sraženinu jako příčinu úmrtí potvrdit pouze pitvou.

Kdo byl Alexej Navalnyj? O co se snažil? Proč pohrdal Putinem:

Ruský opozičník Alexej Navalnyj na televizní obrazovce v soudní síni
Navalnyj zemřel v ruském vězení: Co už se ví, reakce na smrt, jak viděl Putina

Navalného právník je na cestě do vězeňského tábora, kde byl opozičník vězněný, uvedla Navalného mluvčí Kira Jarmyšová a přislíbila, že jakékoliv nové informace hned zveřejní.

Manželka zesnulého politika Julija dnes na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzvala mezinárodní společenství, aby povstalo ke společnému boji proti „strašlivému režimu v současném Rusku“.

Před smrtí se Navalnyj ozval z vězení:

Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj se ozval svým fanouškům na sociální síti X
Alexej Navalnyj se ozval z vězení. Je za polárním kruhem, z okna vidí jen tmu

Prezdent Putin byl o osudu Navalného informován, reagoval na zprávy mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Veškeré kontroly a prověrky v souvislosti s tímto úmrtím podle něj obstarává vězeňská služba.

Navalnyj byl ve vězení od roku 2021. Za tu dobu se potýkal s bolestmi zad a nohou, nemocemi, kvůli zásahu dozorců nemohl spát, držel několik týdnů hladovku a často byl na samotce, podle své mluvčí tam byl poslán opět před dvěma dny. Jen několik měsíců před nástupem do vězení v roce 2021 byl politik otráven, z čehož vinil Putina a ruskou tajnou službu FSB.

Vzkaz Alexeje Navalného Rusům, který natočil v minulosti pro případ své smrti:

Za smrt Alexeje Navalného, ať už měla jakoukoliv příčinu, je Putin zodpovědný, shodují se ruští opozičníci. Úmrtí Navalného někteří z nich označují za vraždu, další se zdráhají informacím ruských úřadů uvěřit. „Je to zločin režimu, to je zřejmé,“ řekl například významný ruský obránce lidských práv Oleg Orlov.

Navalnyj byl pokládán za hlavního odpůrce režimu ruského prezidenta Putina, kterého obviňoval, že dal svého času rozkaz jej otrávit. Hned po návratu do vlasti z Německa, kde jej z otravy vyléčili, byl Navalnyj uvězněn. Postupně dostal za různé delikty tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

Vyjádřili se manželka i zahraniční politici

Kritické reakce na adresu režimu prezidenta Putina přicházejí z celého světa. Podle německého kancléře Olafa Scholze jde o strašný důkaz toho, jak se Rusko v posledních letech změnilo. Francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné uvedl, že Navalného smrt v trestanecké kolonii ukazuje realitu Putinova represivního režimu.

Manželka ruského opozičníka Julija Navalná promluvila na bezpečnostní konferenci v Mnichově, kde sklidila dlouhé ovace. „Pokud je to pravda, chci, aby Putin, jeho přátelé a jeho vláda věděli, že ponesou odpovědnost za to, co udělali naší zemi, mé rodině a mému manželovi,“ řekla Navalná a dodala, že ten den přijde velmi brzy.

Manželka Alexeje Navalného Julia Navalná prohlásila, že Putin a jeho vláda ponesou odpovědnost za to, co udělali zemi, její rodině a manželovi.Manželka Alexeje Navalného Julija Navalná prohlásila, že Putin a jeho vláda ponesou odpovědnost za to, co udělali zemi, její rodině a manželovi.Zdroj: ČTK/Kai Pfaffenbach/Pool Photo via AP

Kreml kritizují i zahraniční politici včetně českého prezidenta Petra Pavla. „Navalnyj zaplatil za svoji odvahu ukazovat Rusům i světu pravou tvář ruského režimu tu nejvyšší cenu,“ uvedl pro Českou televizi.

Dále sdělil, že v ruských věznicích zůstává mnoho dalších kritiků ruského režimu. „Jejich boj za svobodu a pravdu nám nesmí být lhostejný,“ dodal.

Zdroj: Youtube

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se na sociálních sítích ostře vyjádřila vůči Putinově vládě. „Navalného smrt je předvídatelným výsledkem toho, jak Rusko přistupuje k odpůrcům zkorumpovaného režimu,“ uvedla. Proevropské opoziční strany na Slovensku obvinily ze smrti Navalného ruského prezidenta.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle listu The Guardian rovněž ze smrti kritika ruského režimu obvinil Putina. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že pokud se smrt potvrdí, bude to další projev brutality ruského prezidenta.

Vladimir Putin si na seznam nepřátel připsal i estonskou premiérku:

Estonská premiérka Kaja Kallasová při setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Tallinnu, leden 2024.
Ničí památníky i ruskou historii. Putin vydal zatykač na estonskou premiérku

Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela ruský disident bojující za hodnoty svobody a demokracie zaplatil nejvyšší daň. Podobně se vyjádřil i německé kancléř Olaf Scholz i britksý premiér Rishi Sunak. „Musíme ověřit všechny informace a Rusko musí odpovědět na všechny závažné otázky týkající se okolností jeho smrti,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.