Ruské výhrůžky podle zdrojů listu zazněly v půli března v německém Torgau, kde se tajně setkali bývalí vysoce postavení náčelníci ruských a amerických zpravodajských služeb; The Times se prý dostaly k americkým poznámkám ze schůzky. Ruskou delegaci před schůzkou s Američany údajně instruoval přímo šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov a ruští generálové se prý vyjadřovali se souhlasem prezidenta Vladimira Putina, a tak by se tyto nezastřené hrozby měly brát vážně. A také se prý dá čekat, že Rusové podniknou akce k destabilizaci Pobaltí, přičemž ruský podíl prý bude těžší vysledovat, než v případě Ukrajiny.
"Je to klasický příklad pokračující hysterie a démonizace naší země. Sami vyhrocují situaci a pak se sami bojí toho, co napsali," prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

O tom, že Kreml kvůli Krymu zvažoval i použití jaderných zbraní, se spekulovalo už minulý měsíc, po promítnutí ruského filmu oslavujícího Putinovu roli při připojení poloostrova k Rusku.

Putin přemýšlel o jaderném úderu

Ruský prezident v televizním dokumentu řekl, že po anexi byl připraven uvést do pohotovosti ruské jaderné prostředky. Podle něj nebylo hned jasné, jak na ruský zábor zareaguje Západ. "Proto jsem hned v první etapě byl nucen příslušným způsobem zorientovat naše ozbrojené síly. Nejen zorientovat, ale dát i přímé rozkazy," řekl. Na dotaz moderátora, zda to znamená uvedení jaderných sil do stavu pohotovosti, šéf Kremlu řekl: "Byli jsme připraveni to udělat. Nehodlali jsme do toho jít čelem, ale přinutili nás k tomu."

Podle Peskova se tyto Putinovy výroky různě interpretují, aniž by se autoři těchto interpretací obtěžovali tím, že by si Putinova slova ještě jednou vyslechli, anebo přečetli. "Není třeba nic interpretovat, stačí se jen vrátit k prvotnímu zdroji, tedy k prezidentovým slovům," řekl.