Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zemřel ve vězeňském táboře, uvedla v pátek ruská vězeňská služba:

Opoziční předák Alexej Navalnyj.
Kritik Putina Navalnyj zemřel. Zkolaboval na procházce, uvedla vězeňská služba
Zdroj: Youtube

V Murmansku podle serveru Ostorožno, novosti zadrželi dívku, která vyšla protestovat s transparentem, na kterém stálo: „Alexej Navalnyj zabit. Jeho krev je na tvých rukách, Vovo“. Vova je zdrobnělina křestního jména Vladimir. Policisté ji propustili s varováním. V Rostově na Donu policisté zadrželi muže za kladení květin na památku Navalného, píše Meduza.

Na mnoha místech v zemi dnes začaly podle médií vznikat spontánní pietní místa, obvykle u památníků obětem politických represí, kam lidé nosí na památku Navalného květiny. Kromě zmíněných měst jsou podobné akce hlášené z Jekatěrinburku, Saratova, Vologdy, Noginsku, Belgorodu, Krasnodaru, Kazaně nebo třeba Tomsku.

Dvě stě lidí před ruským velvyslanectvím v Praze

Před ruským velvyslanectvím v Praze 6 se dnes vpodvečer sešly asi dvě stovky lidí, aby uctili památku zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Vzniklo tam také druhé pietní místo pod lampou s cedulí náměstí Borise Němcova, kam lidé pod fotografii Navalného kladli květiny a zapálené svíčky. Lidé skandovali politikovo jméno, drželi jeho fotografie či nápisy označující ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho vraha.

Ve věku sedmačtyřiceti let zemřel v nehostinné sibiřské vězeňské kolonii ruský právník a opoziční politický aktivista Alexej Navalnyj:

Ruský opozičník Alexej Navalnyj na televizní obrazovce v soudní síni
Navalnyj zemřel v ruském vězení: Co už se ví, reakce na smrt, jak viděl Putina

Jeden z přítomných demonstrantů uvedl, že je Putin vrah a že vývoj kolem Navalného nebyl překvapivý. „Byla to vražda,“ dodal. „Putin zabil Navalného,“ stálo na transparentu, který držela jedna z demonstrantek. „Chci, aby vrazi stanuli před spravedlností,“ říkal jiný transparent psaný v angličtině. Několik lidí také drželo transparenty napsané azbukou, na nichž bylo pouze slovo "vrazi".

První pietní místo poblíž ambasády vzniklo už dříve odpoledne. Na stromě demonstranti vyvěsili Navalného fotografii a nápis v azbuce, který říká „My nezapomeneme a my neodpustíme“. Odkazuje na výrok opozičního vůdce, který ho v minulosti použil ve vztahu ke korupční kauze v Rusku, řekla ČTK jedna z tvůrkyň pietního místa. Pod stromem byly vyskládané květiny, které posléze přinesli další lidé.