"V blízké budoucnosti tak bude nový protiletadlový raketový systém nasazen k ochraně vzdušného prostoru Ruské federace, uvedl mluvčí Jižního vojenského pluku Vadim Astafiev, pod který spadá nezákonně připojený Krym. Na cvičišti u Astrachaně prý jednotka úspěšně zvládla střelby na cvičné terče, imitující nízkoletící, velmi rychlé a balistické cíle.

Cíle do vzdálenosti 400 kilometrů

Podle agentury Interfax jsou rakety S-400 Triumf z koncernu Almaz-Antej zkonstruovány tak, aby zasáhly cíle do vzdálenosti 400 kilometrů a do výšky 30 kilometrů, a to včetně strategických bombardérů, balistických raket a střel s plochou dráhou doletu. 

Americký prezident Donald Trump.
Incident v Kerčském průlivu? Možná zruším schůzku s Putinem, řekl Trump

Posílení obrany ukrajinského poloostrova, který Rusko anektovalo v březnu 2014, přichází v době velkého napětí. Ruské vojenské lodě totiž v neděli v Kerčském průlivu zadržely tři plavidla ukrajinské armády a 24 vojáků internovaly. Polovinu z nich v úterý ruský soud v krymském Simferopolu poslal na dva měsíce do vazby. Kyjev na incident reagoval vyhlášením válečného stavu s platností od pondělí.

Video z incidentu:

Zdroj: Youtube

K dění v Kerčském průlivu pak ukrajinský prezident Petro Porošenko uvedl, že se jednalo o předem připravenou akci Moskvy. "Oni to připravili. Byla to cílená akce za použití letectva, prostředků radioelektronického boje a s podporou výsadkových vojsk a speciálních sil," citovala jeho slova agentura Unian. Rusové naopak tvrdí, že ukrajinská plavidla nezákonně vplula do ruských výsostných vod a nereagovala na varování.

Pokus o spojení s Putinem nedopadl

Ukrajinský prezident se po incidentu v Kerčském průlivu rovněž snažil spojit s Vladimirem Putinem, šéf Kremlu ale na jeho výzvy nereagoval. Na dění v Kerčském průlivu reagoval i americký prezident Donald Trump, který pohrozil, že by mohl kvůli tomuto incidentu zrušit plánovanou schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, která se má uskutečnit okraj summitu G20 v Argentině. 

"Nelíbí se mi ta agrese," řekl americký prezident v rozhovoru s deníkem The Washington Post. Zdůraznil, že nyní čeká na "úplnou zprávu" svého týmu bezpečnostních poradců, na základě které rozhodne o dalším postupu.

V Kerčském průlivu se srazila ruská loď s ukrajinským remorkérem
Polovina zajatých ukrajinských námořníků míří do vazby, stráví v ní dva měsíce
Rusko blokovalo průjezd Kerčským průlivem do Azovského moře.
Na palubě zadržených ukrajinských plavidel byli agenti. Jeden byl těžce zraněn