Rjabkov také sdělil, že případné prodloužení klidu zbraní bude záležet na tom, jak se zachovají bojovníci syrské opozice. O situaci v Halabu spolu telefonicky hovořili ministři zahraničí Ruska a USA, shodli se, že experti budou i nadále hledat řešení krize ve městě.

O rozhovoru šéfů diplomacií informovalo ruské ministerstvo zahraničí. Sergej Lavrov podle něj rovněž Johnu Kerrymu řekl, že Spojené státy musí splnit své závazky a odlišit od sebe v Sýrii umírněné opoziční skupiny a teroristy.

Humanitární pauzu pro východní Halab vyhlásilo jednostranně Rusko a syrská vláda minulý týden a určena byla nejen k přesunu humanitární pomoci, ale také k evakuaci raněných a odchodu povstalců i civilistů. Koridory určené k evakuaci ale nebyly dostatečně bezpečné a povstalci odejít nechtějí.

Obnovené nálety

Už v noci na neděli byly obnoveny nálety a povstalci ostřelovali západní čtvrtě kontrolované vládou. Povstalecká Syrská svobodná armáda chce prolomit armádní obklíčení a připravuje velký útok.

Náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov dnes uvedl, že Moskva je zklamaná prací agentur OSN během humanitární pauzy. "Bohužel je třeba si říci, že v průběhu třídenního příměří se humanitárním agenturám OSN nepodařilo využít této příležitosti a pomoci těm, kteří měli být evakuováni z východního Halabu," uvedl Gatilov.

Mluvčí OSN ale činnost organizace brání. Její zaměstnanci podle něj nemohou poskytovat humanitární a lékařskou pomoc lidem v obléhaných oblastech východního Halabu kvůli nedostatku bezpečnostních záruk. Mluvčí Stéphane Dujarric v této souvislosti opět vyzval "všechny strany konfliktu, aby umožnily okamžitou a neodkladnou lékařskou evakuaci nemocných a zraněných a jejich rodinných příslušníků".

Boje o východní Halab byly obnoveny v září po přerušení předchozího příměří a podle ochránců lidských práv si vyžádaly stovky mrtvých. V obležení se ocitlo na 250.000 obyvatel.