"K půlnoci moskevského času 16. července hořelo na území Ruské federace 307 lesních požárů na ploše 1 008 573 hektarů, které jsou aktivně hašeny," uvedlo tiskové oddělení Avialesoochrany.

Agentura eviduje v Jakutsku 134 lesních požárů na rozloze 858 653 hektarů. Požáry sužují mimo jiné rovněž Čukotku, Kamčatku nebo Irkutskou oblast. Za poslední den se podařilo uhasit 115 lesních požárů na rozloze přes 13 tisíc hektarů, dodala agentura.

Následky záplav v německém Schuldu, 15. července 2021
Záplavy v Německu mají přes sto obětí. Přes tisíc lidí je pohřešovaných

Rusko do boje s ohněm vyslalo podle západních agentur rovněž armádní letadla a helikoptéry, které pomáhají hasit lesy nebo s přepravou hasičů a zásobováním v regionu. Celkem s ohněm bojuje přes 5800 lidí a mimo jiné čtyři desítky letadel, píše TASS. Situaci komplikuje vedro a silný vítr.

Požáry sužují ruské lesy každý rok, v posledních letech jsou však intenzivnější, poznamenala agentura Reuters s tím, že v tundře na Sibiři panují nezvykle vysoké teploty. Kreml zhoršení situace přičítá klimatickým změnám. "Přírodní procesy způsobené klimatickou změnou jsou bohužel tak silné, že zažíváme požáry, které se dříve neodehrávaly," uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.