„Vytvoření jednotného vesmírného prostoru je klíčové pro rozvoj ruských odstrašujících jaderných sil. Ve výsledků budeme schopni odhalit starty různých balistických raket včetně testovacích odpalů experimentálních modelů ze světových oceánů i území států," řekl Šojgu. Nový systém nahradí ten nynější, který pochází ze sovětské éry.

Součástí budovaného varovného systému bude nová generace satelitů a také modernizovaná velitelská stanoviště, která údaje z oběžné dráhy kolem Země automaticky zpracovávají.

Koncem září ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko by mělo modernizovat své jaderné zbraně. Lavrov zároveň dodal, že Moskva chce dostát závazkům smlouvy mezi Spojenými státy a Ruskou federací o snížení a omezení počtu strategických útočných zbraní.

Podle aktuálních údajů je nyní mezi USA a Ruskem prakticky vyrovnán počet nosičů strategických jaderných zbraní a počet jaderných hlavic na rozmístěných nosičích, tedy na strategických bombardérech, ponorkách a raketách v bojové pohotovosti. K letošnímu září měly USA 912 nosičů jaderných zbraní, zatímco Rusové 911. V počtu jaderných hlavic, které mají obě velmoci na „rozmístěných nosičích", činí poměr 1642 ku 1643 na ruské straně.