Rusko začalo uvolňovat restriktivní opatření proti šíření koronaviru. A to přesto, že počet nakažených každodenně stoupá stále o téměř deset tisíc nakažených denně, což je jeden z nejrychlejších nárůstů na světě.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na snímku ze 21. ledna 2020
Pragmatický přístup. Rusko bude dodržovat dohodu o otevřeném nebi

Ruská federace je s téměř 330 tisíci nakažených už druhou nejpostiženější zemí světa. A to z některých ruských regionů, jako například z Dagestánu, přichází zprávy o tom, že počet nakažených a mrtvých je násobně vyšší, když se úmrtí na kovid maskují za smrt na zápal plic.

Přesto, nebo právě proto, se ale Kreml snaží urychlit přípravy na odložené referendum, které by změnou ústavy mělo umožnit Vladimiru Putinovi zůstat u moci teoreticky až do roku 2036. Jak ve čtvrtek oznámila Centrální volební komise, byly obnoveny přípravné práce k referendu, které se původně mělo konat už v dubnu. Ale kvůli epidemii koronaviru muselo být odloženo.

Pád popularity

V praxi to znamená, že se rozběhnou všechny propagační práce, stejně jako příprava volebních místností jak v Rusku, tak v zahraničí. Podle ruských nezávislých analytiků chce Putin referendum uspořádat co nejdříve, zřejmě v červnu. Jeho popularita je totiž na sestupu s tím, jak rychle se zhoršuje zdravotní i ekonomická situace. Také kvůli pro Rusko katastrofálnímu poklesu ceny ropy, hlavní vývozní komodity země.

„Souběh covidu-19 a pádu cen ropy mohl představovat příležitost, jak demonstrovat výhody shora řízené, patriarchální správy země. Místo toho odhalil vyprázdněnost administrativní struktury,“ tvrdí agentura Bloomberg.

Americký prezident Donald Trump
USA vystupují z dohody o otevřeném nebi. Moskva ji prý porušuje

Putin musel zrušit i velkolepou přehlídku 9. května, kdy mělo oslavovat 75. výročí vítězství ve velké vlastenecké válce. Také iniciativu ohledně boje s koronavirem Putin přenechává gubernátorům oblastí či starostovi Moskvy.