Inspektoři zatím musí vyčkávat v Damašku. Očekává se, že až přijedou do Dúmy, budou zde moci odebrat nejrůznější vzorky, například z půdy a zkoumat, zda v nich zůstala nějaká stopa po nebezpečných chemických látkách. 

Podle Igora Kirillova z ruského ministerstva obrany byla "cesta do Dúmy zaminovaná a expertům by hrozilo nebezpečí," uvedl v pondělí v Haagu po jednání s představiteli OPCW.

Nicméně americký zástupce při OPCW vyjádřil znepokojení, že během té doby mohli ruští vojáci stopy po chemickém útoku zamaskovat. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se ale tyto spekulace snažil vyvrátit. "Mohu garantovat, že Rusko s ničím nemanipulovalo," uvedl. Podle něj USA, Francie a Británie neměly k sobotnímu útoku dostatek důkazů.

Dne 7. dubna zemřely na následky chemického útoku v Dúmě u Damašku desítky lidí. Sýrie i její hlavní zahraniční spojenec Rusko opakovaně popírají, že se takový útok na Dúmá konal. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) z města odjelo 85 autobusů se čtyřmi tisíci lidmi.

Syrská armáda společně s Rusy nyní dobyla město zpět.

Další raketový útok?

V úterý brzy ráno syrská státní televize informovala o útoku na leteckou základnu v Homsu. Podle ní dvě rakety údajně cílily na letiště Šajrát. Hnutí Hizballáh financované z Íránu, které v Sýrii vojensky operuje ale uvedlo, že na armádní letiště Dumair mířily tři rakety, které byly sestřeleny.

Právě na Šajrát zaútočily USA útok minulý rok v reakci na chemický útok loni v dubnu.

Spojené státy ale dle svých slov za útokem nestály. "V tuto chvíli v místě nemáme žádnou vojenskou aktivitu," uvedl mluvčí Pentagonu. K útoku se nepřihlásil ani Izrael. "Podobné zprávy nekomentujeme," uvedl mluvčí izraelské armády na dotaz agentury Reuters.