Zveřejnění dokumentu považují britská média za neobvyklý krok. Ve zprávě britského poradce pro národní bezpečnost Marka Sedwilla adresované generálnímu tajemníkovi Severoatlantické aliance Jensi Stoltenbergovi stojí, že se ruské tajné služby zajímaly o bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala (66) a jeho dceru Juliju (33) už v roce 2013.

Počítačoví experti ruské vojenské rozvědky GRU se tehdy zaměřili na jejich e-mailové schránky.

Skripalová je v pořádku. Dcera agenta odmítá pomoc ruské ambasády

Skripalovi byli na začátku března 2018 nalezeni v bezvědomí na lavičce v jihoanglickém městě Salisbury. Britská strana považuje za jasně prokázané, že byli paralizováni nervovým jedem zvaným novičok. Ten údajně pochází z ruských laboratoří.

V dopise odeslaném nejvyššímu představiteli NATO se uvádí, že se Rusové v minulosti zajímali o možnost otravy pomocí nanesení novičoku na dveřní kliku.

Dle sdělení britských vyšetřovatelů nebyli Skripalovi otráveni v obchodním centru v Salisbury, jak se původně předpokládalo, ale už při odchodu ze svého příbytku po kontaktu s klikou domovních dveří.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v neděli zveřejnila závěrečnou zprávu, v níž závěry britských tajných služeb ohledně použití novičoku potvrdila.

Protichemické jednotky v Salisbury
Skripala otrávil novičok. OPCW potvrdila závěry britských vyšetřovatelů

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně namítá, že OPCV v dokumentu neuvádí přesný původ či složení inkriminované látky. Londýn se prý pokouší zprávu organizace překroutit.

Šéf britské diplomacie Boris Johnson reagoval slovy, že jiné vysvětlení, než že za útok nese odpovědnost Rusko, neexistuje. Moskva podle něj měla nejen motiv, ale i prostředky k spáchání takového činu.