Radnice Prahy 6 sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, nechala odstranit minulý pátek a chce ji umístit do muzea.
Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi. Podle Petrenkové se trestní řízení vede podle článku o znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska. Mluvčí výboru označila postup Prahy 6 za cynický a za porušení závazků vyplývajících z dvoustranných dohod mezi Ruskou federací a Českou republikou. "Dokazuje to neúctu ke společné paměti a historii boje sovětského lidu proti fašismu," sdělila mluvčí.

"Socha maršála Koněva je válečným pomníkem, a vztahuje se tak na ni Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, přemístění sochy ale není v rozporu s jejím zněním," uvedla česká diplomacie. Ministerstvo také připomnělo, že se Česká republika na základě dohod s Ruskem na svém území řádně stará o čtyři tisícovky válečných hrobů, památníků či pomníků. V Rusku přitom podle úřadu nebyly dodnes navzdory dlouholetým jednáním obnoveny válečné pomníky padlých československých legionářů.
Konfrontace znamená ztrátu zájmu o rozvoj vztahů
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu už dříve požádal šéfa kriminální ústředny Alexandra Bastrykina o posouzení trestní odpovědnosti představitelů zahraničních zemí za rozhodnutí o zrušení památníků padlých sovětských občanů, uvádí TASS.
České ministerstvo zahraničí ale dnes sdělilo, že striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky. "Pokud budou orgány Ruské federace pokračovat svými konfrontačními prohlášeními a úkony v tomto duchu, bude to signál, že ztratily zájem o rozvoj vzájemně výhodných vztahů mezi našimi zeměmi," oznámil úřad.

Stíhání v Rusku umožňuje zákon, který v úterý podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Za poškození válečných hrobů a pomníků v Rusku i zahraničí hrozí podle něj až pětiletý trest. "Místní samospráva v České republice je nedílnou součástí ústavního zřízení našeho státu. Stíhání jejích demokraticky zvolených představitelů cizím státem za plnění jejich mandátu je z pohledu ČR nepřípustné," uvedlo české ministerstvo. "Příslušná ruská legislativa - navíc uplatňována retroaktivně - nebude ve vztahu k ČR nijak vymahatelná," doplnilo.
Pekarová Adamová: Starejte se o památníky legionářů
Odstranění sochy Koněva kritizoval i český prezident Miloš Zeman. Krok radnice Prahy 6 označil za "pokoutní" a "morálně neospravedlnitelné zneužití krizového stavu" v době epidemie způsobené koronavirem. Naopak třeba někteří opoziční politici v Česku zastávají stejný názor jako ministerstvo zahraničí ČR. Například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes na twitteru uvedla, že by se Rusko mělo místo stíhání představitelů českých samospráv řádně starat o památníky československých legionářů.

Rusko podle agentury RIA Novosti požádalo o vrácení sochy, Šojgu o to českého ministra obrany Lubomíra Metnara požádal dopisem. Mluvčí českého ministerstva Jan Pejšek Českému rozhlasu-Radiožurnálu potvrdil, že Metnar dopis přijal a odpoví na něj.
TASS připomíná, že o odstranění Koněvovy sochy v Praze rozhodla radnice Prahy 6, na jejímž území pomník stál. Agentura jmenuje starostu tohoto pražského obvodu Ondřeje Koláře jako autora podnětu k odstranění sochy.
