Lavrov nijak nezdůvodnil, proč byly rozhovory přesunuty. Uvítal nicméně nedávná mírová jednání o Sýrii v kazašské Astaně, která přivedla k jednání tváří v tvář zástupce režimu prezidenta Bašára Asada a jeho odpůrce. Jak šéf ruské diplomacie rovněž zmínil, Moskva na setkání v souvislosti s rozprouděním debaty představila i návrh nové syrské ústavy. Nešlo podle něj ale rozhodně o pokus, jak Syřanům vnucovat ruskou vůli.

Čtěte také: Jednání o Sýrii začalo, zatím žádný průlom nepřineslo

"Nemůžeme potvrdit, že byly únorové rozhovory posunuty," uvedla de Misturova mluvčí. "Budeme si jisti teprve poté, co se zvláštní zmocněnec vrátí" z rozhovorů s šéfem OSN Antóniem Guterresem, které se uskuteční příští týden, dodala.

Rusko, Turecko a Írán se v Astaně dohodly na tom, jak sledovat porušování příměří, které v Sýrii platí od 30. prosince, nevztahuje se však na teroristické skupiny, jako je Islámský stát a Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu). Jak dnes uvedla mluvčí ruské diplomacie, Moskva doufá, že spolupráce s Ankarou a Teheránem ohledně syrské krize bude dlouhotrvající.

Ženevský mírový proces předpokládá, že režim syrského prezidenta Bašára Asada a jeho protivníci z řad politické i ozbrojené opozice se dohodnou na nové ústavě a volbách. Válka v Sýrii zuří již téměř šest let. Podle posledních údajů si vyžádala více než 300.000 obětí a z domovů vyhnala miliony lidí.

Čtěte také: Turecko, Rusko a Írán se dohodly na monitorování příměří v Sýrii