Varování podle listů The New York Times (NYT), The Washington Post (WP) či stanice CNN zaznělo minulý týden na uzavřeném jednání výboru Sněmovny pro zpravodajské služby. Ze zpráv nebylo jasné, v čem údajné nové ruské zásahy spočívají, či zda rozvědky kongresmany seznámily s konkrétními příklady.

Mluvčí sněmovního výboru potvrdil pouze to, že se na zmiňované schůzce jednalo o "integritě" letošních prezidentských voleb.

Podle zdrojů amerických médií její konání pobouřilo šéfa Bílého domu, přičemž terčem Trumpova rozhořčení se stal úřadující šéf tajných služeb (DNI) Joseph Maguire. Prezident ve středu oznámil, že Maguira na postu nahradí současný americký velvyslanec v Berlíně a Trumpův oddaný spojenec Richard Grenell.

Logo Ústřední zpravodajské služby (CIA) v centrále agentury v Langley
Zpravodajský tah století? Američané a Němci odposlouchávali nepřátele i spojence

Podle NYT si prezident stěžoval, že opoziční demokratičtí kongresmani by mohli novou informaci použít proti němu. Vyšetřování ruských snah ovlivnit poslední americké volby komplikovalo Trumpovi první dva roky působení v Bílém domě.

Vyšetřovatelé v čele s Robertem Muellerem sice neprokázali zločinné spiknutí mezi Trumpovou kampaní a Moskvou, dospěli však k závěru, že Rusové "plošně a systematicky" zasahovali do veřejné debaty v USA s cílem vytvářet chaos a podpořit Trumpovy šance na vítězství.

Akce ruských tajných služeb

Muellerova závěrečná zpráva dokumentuje akce ruských tajných služeb na sociálních sítích, jakož i krádež citlivých e-mailů Demokratické strany, jejichž obsah se v létě roku 2016 dostal do médií. Moskva opakovaně popírá, že by se pokusila volby či kampaně jakkoli ovlivnit.

"Ačkoli představitelé tajných služeb i předtím říkali zákonodárcům, že ruská informační kampaň neskončila, brífink z minulého týdne zahrnoval informaci, která se zdála být nová: Rusko má v plánu kromě (listopadové) prezidentské volby ovlivnit i demokratické primárky," napsal NYT.

Střelba v německém Hanau
Německem se šíří pravicový teror, píší noviny. Seehofer varoval před extremismem

Jaké poznatky zpravodajci mají a jaké důkazy svých tvrzení kongresmanům předložili, ovšem není jasné. Stanovisko rozvědek prezentovala poradkyně končícího DNI Shelby Piersonová, která podle informací agentury AP mluvila o snaze Moskvy "rozdmýchávat neshody" mezi americkými voliči.

Trump závěry zpochybňuje

Prezident Trump dlouhodobě zpochybňuje závěry vyšetřovatelů k dění před poslední prezidentskou volbou a nyní podle médií chtěl zabránit tomu, aby tajné služby o svých zjištěních členy Sněmovny reprezentantů informovaly. "Pokud jsou zprávy pravdivé a prezident do toho zasahuje, opět ohrožuje naše snahy zastavit vměšování ze zahraničí," uvedl v reakci na informace šéf sněmovního výboru pro zpravodajské služby Adam Schiff.

K informacím z tisku se vyjádřili také uchazeči o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům. Bývalý viceprezident USA Joe Biden v reakci na zprávy amerických médií uvedl, že není "vůbec překvapený".

Provizorní nemocnice ve Wu-chanu
Kvůli koronaviru zemřelo v Číně již 2236 lidí. Nakažených už je přes 75 tisíc

Podle senátorky Elizabeth Warrenové Trump trhá na cáry "integritu" americké demokracie. "Poté, co byli členové Kongresu o této hrozbě informováni, vyhodil Trump šéfa tajných služeb," uvedla Warrenová.

Maguire byl nicméně na postu DNI pouze dočasně, protože jeho jmenování nepotvrdil Senát. Úřadujícím šéfem tajných služeb mohl zůstat jen do 12. března a podle zdrojů deníku WP mu brífink v Kongresu sebral naději na to, že by jeho působení někdy skončilo plnohodnotným jmenováním. Naopak NYT dva nejmenovaní vládní činitelé řekli, že výměna v čele úřadu dohlížejícího na 17 civilních a vojenských zpravodajských agentur se schůzkou z minulého čtvrtka nesouvisí.