"Výsledkem káhirských jednání mezi zástupci ruského ministerstva obrany a umírněnou syrskou opozicí, zprostředkovaných egyptskou stranou, je podepsání dohody o fungování deeskalační zóny ve východní Ghútě," uvedlo ministerstvo obrany v prohlášení, které citovala agentura AFP. Ghúta je označení pro úrodnou oblast východně a jižně od Damašku, hlavního města Sýrie. 

Ilustrační foto
Donald Trump ukončil program CIA v Sýrii. Kvůli Rusku

Povstalci ovládaná východní Ghúta je jednouze čtyř navrhovaných oblastí, v nichž by mělo dojít ke snížení napětí na základě dohody, které se podařilo už v květnu dosáhnout mezi Íránem, Ruskem a podporovatelem povstalců Tureckem. Plné realizaci dohod ale brání nadále spory týkající se například toho, jakým způsobem bude zajištěn dohled nad bezpečnými zónami. Tyto otázky se zatím podle AFP nepodařilo vyřešit ani na posledním jednání mezi Ruskem, Tureckem a Íránem, které proběhlo v Kazachstánu.

Následky bombardování, Sýrie
V pátek ujednáno, dnes provedeno: na jihozápadě Sýrie ustaly boje

Rusko nyní ústy svých úředníků prohlásilo, že všechny strany podepsaly dohodu, podle níž budou hranice bezpečných oblastí definovány jako místa, v nichž je nasazena síla dohlížející na snížení napětí, pod jejíž pravomoc spadají. Dále uvedlo, že se všichni účastníci jednání shodli na zpřístupnění cest pro humanitární pomoc určenou obyvatelstvu a pro volný pohyb obyvatel. Dodalo, že v nejbližších dnech plánuje vyslat do této oblasti první humanitární konvoje a evakuovat raněné.

Následky bombardování, Sýrie
V Sýrii zemřelo při bombardování 15, nebo také 30 lidí. Informace se liší

Východní Ghúta je hlavní základnou syrských rebelů operujících v blízkosti hlavního města, a jako taková byla častým terčem útoků syrského vládního vojska. Od vypuknutí protivládních protestů a následného vojenského konfliktu v Sýrii v březnu roku 2011 už bylo zabito víc než 330 tisíc lidí.