„O to nejde. Přinejmenším žádná prohlášení na toto téma nebyla. Ale i tak budeme muset udělat ještě hodně práce, abychom (anektovaná území) osvobodili,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Peskov před novináři, když vysvětloval středeční slova prezidenta Vladimira Putina o získání nových území.

Putin se ve středu veřejně přirovnal k carovi Petru Velikému, když hovořil o tom, že Rusko ovládlo Azovské moře, jak o tom tento ruský panovník snil. Západní analytici Putinovo vystoupení vykládají jako přípravu ruského publika na dlouhou a dobyvačnou imperialistickou válku.

Ruský prezident Vladimír Putin v Moskvě (na snímku z 6. prosince 2022).
Rusko bude bránit své zájmy všemi prostředky, řekl Putin. Válku prý začal Kyjev

Putin na konci září v rozporu s mezinárodním právem a po narychlo zorganizovaném a světem neuznaném hlasování oznámil připojení ukrajinské Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti k Rusku.

Ukrajinská vojska ovšem od léta osvobodila významnou část Charkovské oblasti na severovýchodě země, pravý břeh řeky Dněpru i samotné jihoukrajinské město Cherson, které bylo jediným oblastním centrem získaným ruskou invazní armádou za bezmála deset měsíců války. Ukrajinská protiofenzíva tak osvobodila asi polovinu z rozlohy území, dobytého ruskými vojsky od invaze z letošního 24. února. Proruští separatisté s podporou Moskvy už od roku 2014 ovládají části Doněcké a Luhanské oblasti, kde vyhlásili své samozvané státní útvary.

Peskov nyní opět tvrdil, že Rusko se rozšířilo o nová území v důsledku referend, ve kterých se jejich obyvatelé vyslovili po připojení. „V rámci obrany těchto lidí vznikla území, která byla připojena v důsledku referend,“ prohlásil v odpovědi na otázku, zda cílem ruské operace je dobytí ještě nových území.

Ruští příslušníci sil  radiační, chemické a biologické ochrany na neupřesněném místě na Ukrajině na snímku poskytnutém ruským ministerstvem obrany, 12. listopadu 2022
Kamion s ruskými vojáky na Ukrajině narazil do minibusu. Šestnáct lidí zahynulo

Kyjev, Západ a většina členských zemí OSN odmítla hlasování jako nezákonná a anexi čtyř ukrajinských oblastí, částečně okupovaných Ruskem, odmítá uznat. Moskva podobně v rozporu s mezinárodním právem už na jaře 2014 anektovala ukrajinský poloostrov Krym.

U Sevastopolu dnes ruská loď podle místního gubernátora sestřelila další dron. Peskov dnes připustil ohrožení Krymu dalšími ukrajinskými útoky, které označil za „teroristické“.