Pentagon odmítl poskytnout informace o konkrétních změnách provedených na zbraňových systémech, kterých Kyjevu dodal 20, a které mají nyní dostřel zhruba 80 kilometrů. Podle mluvčího Pentagonu Patricka Rydera se změny týkají jak softwaru, tak hardwaru a znemožňují ze systému vypálit rakety delšího dostřelu.

Ryder dodal, že „Spojené státy jsou nadále odhodlané poskytovat Ukrajině vybavení, které potřebuje k obraně před ruskou invazí“. Ukrajinská armáda i Bílý dům se k věci odmítly vyjádřit.

Vladimír Putin přijel na kontrolu Kerčského mostu 5. prosince 2022
Putin dorazil na Ukrajinu. Přijel zkontrolovat Kečský most na Krym

Opatrný postup v dodávkách zbraní naznačuje, že Bílý dům proti sobě při rozhodování neustále váží vojenský přínos pro Ukrajinu proti riziku rozpoutání širšího konfliktu s Moskvou, a to navzdory tomu, že USA dostaly od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského slib, že dodané systémy nepoužije k útoku na ruské území.

Systémy s delším dostřelem by Ukrajincům umožnily cílit na ruské vojenské cíle na Krymu i v Rusku samotném.

Terčem útoků se v úterý stala dvě ruská armádní letiště. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS tvrdí, že Ukrajina se pokusila na letištích v Saratovské a Rjazaňské oblasti útočit pomocí dronů a že na jednom z letišť zemřeli tři ruští vojáci a čtyři další utrpěli zranění.

Nákladní vůz převážející trosky ruské rakety vypálené na ukrajinské Záporoží, 21. října 2022
Ruské útoky zabily u Záporoží dva lidi. Ukrajina se potýká s výpadky proudu

Jedno ze zasažených letišť je místem, odkud vzlétají ruské bombardéry, než odpálí střely s plochou dráhou letu proti objektům na Ukrajině, v posledních týdnech i proti objektům energetické infrastruktury.

Ironický komentář 

Kyjev se k útokům na ruská letiště nepřihlásil, zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak ale na twitteru ironicky napsal: „Země je kulatá… Pokud se něco velmi často vypouští do vzdušného prostoru druhých států, dříve nebo později se neznámé létající objekty vrátí na místo vzletu.“

Stanice BBC uvedla, že ukrajinské ozbrojené síly nemají podle dostupných informací ve výzbroji prostředek s doletem umožňujícím zasáhnout letiště v Engelsu a u Rjazaně, ale na podzim ukrajinské zbrojovky informovaly, že dokončují vývoj dronu o doletu 1000 kilometrů.