Americký prezident Joe Biden uvedl, že s Grinerovou již mluvil. „Je v bezpečí. Je v letadle. Je na cestě domů,“ napsal na twitteru. Příspěvek doplnil fotografií z Oválné pracovny, na které je také viceprezidentka Kamala Harrisová, šéf americké diplomacie Antony Blinken a manželka Grinerové Cherelle.

„Uplynulé měsíce byly pro Brittney peklo a jsem rád, že můžu říci, že je v dobrém rozpoložení,“ řekl podle stanice CNN Biden. Dodal, že Grinerová byla podle něj zadržovaná neprávem a že si zaslouží soukromí a prostor, aby se v kruhu svých blízkých mohla zotavit. Basketbalistčina manželka sdělila, že cítí velkou vděčnost.

Ministerstva zahraničí Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie ve společném prohlášení uvedla, že jednání a následnou výměnu vězňů zprostředkovali jejich zástupci a že „úspěch těchto snah je odrazem vzájemných a pevných přátelství, která obě země pojí se Spojenými státy i Ruskem,“ píše web stanice CNN.

Americká basketbalista Brittney Grinerová odchází od moskevského soudu. Za pašování drog dostala devět let vězení
Grinerová za trávu dostala devět let vězení. Ruska za kokain tři měsíce distanc

Bílý dům uvedl, že oběma arabským vládám je vděčný za jejich roli, ale že „jednání bylo vedeno s Ruskem“ a že Spojené státy, aby dosáhly propuštění Grinerové, „nemusely udělat žádné další ústupky“.

Devítiletý trest 

Grinerovou zadrželi na moskevském letišti Šeremeťjevo těsně před útokem ruské armády na Ukrajinu, tedy v době stupňujícího se napětí mezi Ruskem a USA. Basketbalistku ruské úřady obvinily z pašování drog kvůli tomu, že u sebe měla náplně do elektronických cigaret s hašišovým olejem.

Dvojnásobná olympijská vítězka byla v srpnu odsouzena k devítiletému vězení za pašování drog.

Biden dříve výměnu Grinerové za Buta schválil. Předání se odehrálo na letišti v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, uvedla agentura RIA Novosti.

Brittney Grinerová přichází k ruskému soudu.
Případ Grinerová: Bílá Američanka propuštěna, slavná černoška dostala devět let

Výměna se nevztahovala na bývalého vojáka Paula Whelana, dalšího Američana, který je podle Washingtonu v Rusku neprávem vězněn. Biden zdůraznil, že USA budou dál o Whelanovo propuštění usilovat. Podle informací CNN Rusko o předání někdejšího příslušníka americké námořní pěchoty odmítlo jednat. Whelan byl odsouzen k 16letému trestu odnětí svobody za údajné zapojení do špionáže a nachází se ve vězeňském zařízení v Mordvinsku.

Obchodník se smrtí

But, který strávil v americké věznici téměř 15 let, se již vrátil do vlasti, sdělilo podle agentury RIA Novosti ruské ministerstvo zahraničí. But byl svého času jako pašerák zbraní jedním z nejhledanějších mužů. Kvůli své ochotě vyzbrojit téměř kohokoli včetně států nebo povstaleckých skupin v Africe, Asii i Jižní Americe si vysloužil přezdívku ‚obchodník se smrtí‘, připomněla agentura Reuters. V roce 2012 byl v USA odsouzen k odnětí svobody na 25 let.