Od loňského září, kdy prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci na podporu speciální vojenské operace na Ukrajině, jak Moskva nazývá svou invazi, bylo povoláno do zbraně více než 300 tisíc někdejších vojáků a branců, připomíná agentura Reuters.

Dosud musely být povolávací rozkazy předávány osobně pracovníky vojenské správy nebo prostřednictvím zaměstnavatele. Upravený zákon nyní stanovuje, že dokumenty budou zasílány elektronicky a duplicitně také doporučenou poštou na adresu trvalého bydliště či do zaměstnání, uvedl TASS.

Boje na Ukrajině. Ilustrační snímek
Ofenziva slábne. Útočný potenciál Ruska se výrazně snížil, tvrdí analytici

Pokud se takto předvolaní do dvou týdnů nedostaví na vojenskou správu, budou mít automaticky zakázáno vycestovat do zahraničí. Příslušné legislativní změny v pondělí rovněž schválila Státní duma.

Mezi další postihy, které hrozí odpíračům vojenské služby, je zákaz řídit auto, prodávat nebo kupovat nemovitosti či žádat o úvěry. Ruské úřady budou také moci přestat těmto osobám vyplácet sociální dávky či jakoukoliv jinou státní podporu.

Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 29. března 2023
Překvapivé přiznání. Sankce mohou ohrozit ruskou ekonomiku, prohlásil Putin

„(Elektronický) povolávací rozkaz se považuje za doručený od okamžiku, kdy je uložen na osobním účtu osoby povinné k vojenské službě,“ uvedl předseda výboru pro obranu dolní komory ruského parlamentu Andrej Kartapolov. Podle něj se budou nová pravidla týkat nejen branců, ale všech osob povinných vojenskou službou.

Rusko se po chaotickém průběhu mobilizace v loňském roce snaží zefektivnit proces povolávání vojáků do armády pomocí digitalizace vojenských záznamů. Vzniknout má jednotný registr osob povinných vojenskou službou. 

Chyby z předchozí mobilizace

Další vlna mobilizace ale na stole zatím není, tvrdil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov novinářům, kteří se ho na tiskové konferenci tázali, zda jsou ohledně mobilizace nějaké změny. Ruští představitelé dříve opakovaně popřeli, že by plánovali „druhou vlnu“ částečné mobilizace.

Ukrajinský voják střílí z granátometu na frontové linii během bitvy s ruskými jednotkami u Bachmutu, 24. března 2023
Boje o Bachmut: Rusové dobyli centrum města, potvrdili američtí analytici

Kreml slíbil, že napraví „chyby“ v mobilizační kampani, kdy byli do bojů na Ukrajině povoláni muži, kteří nebyli způsobilí k odvodu kvůli svému věku nebo zdravotnímu stavu. „Těmito změnami Rusko urychleně napravuje nedostatky v systému vojenské registrace, které byly odhaleny v roce 2022,“ uvedl Kartapolov.

Vyhlášení mobilizace přimělo loni tisíce mužů v branném věku k útěku do zahraničí. V několika ruských městech vypukly protesty, které byly ale rychle potlačeny.