Zelenskyj v projevu obvinil Rusko z útoků proti svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. "Žádný stát na světě se nemůže cítit bezpečný, dokud Rusko povede agresivní válku proti Ukrajině," prohlásil ukrajinský prezident. Poukázal na vysoký počet obětí války na východě Ukrajiny, o možnostech řešení vleklého konfliktu se ale nezmínil.

Greta Thunbergová
Greta Thunbergová svými radikálními postoji rozděluje společnosti, řekl Macron

Ukrajinský prezident se vyhnul i zmínce o vztazích své země se Spojenými státy, které se v posledních dnech dostaly do centra pozornosti amerických médií. Demokraté v Kongresu zahájili proces ústavní žaloby na Trumpa, jehož obviňují ze zneužití úřadu ve prospěch své volební kampaně. Telefonátem se Zelenským chtěl podle nich Trump zneužít Ukrajinu ve volebním boji se svým demokratickým protivníkem Joem Bidenem.

Kritika systému mezinárodních vztahů

Místo informace o svých kontaktech s Bílým domem, kterou mnozí očekávali, Zelenskyj trpce kritizoval systém mezinárodních vztahů, který je podle něj neefektivní a vyžaduje změnu. "Dosavadní mezinárodní bezpečnostní systém se rozpadá, je nedokonalý a je třeba ho přezkoumat. Cožpak jsou dnes národy skutečně spojené? Co je vlastně spojuje?" položil si řečnickou otázku.

Americký prezident Donald Trump na Valném shromážděním OSN
Budoucnost patří vlastencům a suverénním státům, uvedl Trump na zasedání OSN

Zelenskyj upozornil, že rozpory mezi státy se dál řeší raketami, nikoli slovy. "Jaký je výsledek našich zasedání pro lidstvo? Pro leckoho je to jen politické divadlo plné dobrých předsevzetí," konstatoval a dodal, že je třeba bojovat za nový světový názor, "v němž nebude místo pro agresi, zlobu a nenávist".