Putin ve svém projevu zdůraznil, že Rusko chce mít s ostatními státy dobré vztahy, ne však za každou cenu. "Doufám, že nikdo nepřekročí takzvanou červenou linii. A kde se tato červená linie nachází si v každém konkrétním případu určíme sami," upozornil. 

"Nepřátelské akce" proti Rusku budou přitom podle Putina nepochybně pokračovat i nadále. "Je to jako nějaký nový druh sportu - kdo hlasitěji vystoupí proti nám," popsal. "Chováme se maximálně zdrženlivě a bez jakékoli ironie si troufnu říct, že i skromně. Nejenže nereagujeme na nepřátelské činy, ale často ani na naprosté hrubosti," dodal. 

Na výbuchu skladu ve Vrběticích se podíleli Rusové. Vše o tématu čtěte ZDE

 Jedním dechem pak ruský prezident ale varoval ty, kteří přístup jeho země chápou jako lhostejnost nebo slabost. "Pokud kdokoli začne pálit mosty ve vztazích s Ruskou federací, měl by vědět, že ruská reakce bude asymetrická, rychlá a tvrdá," uvedl. 

Ve svém projevu ruský prezident zdůraznil i nedostatečnou reakci Západu na údajný pokus o atentát na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který je blízkým spojencem Moskvy. "Je příznačné, že takovou akci Západ kolektivně neodsoudí. Všichni raději předstírají, že se vůbec nic neděje." 

Putin poté upozornil, že ostatní země často lpí na Rusku bez jakýchkoli zjevných příčin. Situaci své země tak připodobnil k tygru Šer Chánovi z Kiplingovy Knihy džunglí. "Stejně jako kolem Šer Chána v Kiplingovi, i kolem nás poskakují jacísi malí pejci. A ti vyjí, aby se zalíbili svému vůdci. Kipling byl skvělý spisovatel," uzavřela svůj projev hlava Ruské federace.

Sílící napětí 

Putin promluvil v době, kdy napětí v Rusku i na mezinárodní úrovni dál roste. Opět se vyostřuje situace na východě Ukrajiny a už tak napjaté vztahy se Západem se v posledních týdnech dále zhoršily. Ruské diplomaty v posledních dnech vyhostily Spojené státy, Polsko a také Česká republika. Moskva reagovala hněvivě a vzápětí vykázala ze země diplomaty všech tří zemí, v případě Česka a Polska jich vyhostila více než Praha nebo Varšava.

Česko v sobotu vyhostilo 18 ruských diplomatů, které identifikovalo jako členy ruských tajných služeb, kvůli podezření, že agenti ruské vojenské rozvědky GRU způsobili výbuchy ve skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Moskva to kategoricky odmítla a vyhostila dvacet pracovníků české ambasády. Eskalace ale zřejmě nekončí, ruský velvyslanec v Praze je dnes odpoledne očekáván na českém ministerstvu zahraničí.