Aplikace voličům doporučuje nejsilnějšího z opozičních kandidátů, jenž má v daném obvodě šanci porazit prokremelského uchazeče. "Jde samozřejmě o obrovskou cenzuru. Je škoda, že v této chvíli střetu mezi poctivými lidmi a zkorumpovaným režimem tyto společnosti napomohly režimu," napsala o Googlu a Applu mluvčí Navalného Kira Jarmyšová. Ivan Ždanov, další spolupracovník vězněného politika, vyzval občany, kteří si už aplikaci stáhli, aby se s ostatními podělili o informace o kandidátech, které jim systém doporučuje.

Příslušná internetová stránka "pro chytré hlasování" je zablokovaná už několik dní a úřady zakázaly internetovým vyhledávačům Google a Yandex zobrazovat tento pojem ve výsledcích vyhledávání, napsala agentura DPA.

Konvoje armády USA na hraničním přechodu v Rozvadově.
USA, Británie a Austrálie oznámily bezpečnostní pakt. Francie: Je to nůž do zad

Svůj hlas může do neděle v Rusku odevzdat asi 110 milionů lidí. Kromě obsazení křesel ve 145členné Státní dumě rozhodují v mnoha regionech o složení místních zastupitelstev nebo o gubernátorech. Ruská média informovala, že v Altajské republice na jihu Sibiře do odlehlé vesnice Žana-Aul obývané etnickými Kazachy lidé přijeli hlasovat na velbloudech.

Volby jsou považovány za test mocenského postavení prezidenta Putina v situaci, kdy v zemi sílí nespokojenost kvůli zhoršující se životní úrovni a kdy vztahy Ruska se Západem jsou na bodu mrazu. Podle agentury Reuters hlasování také ukáže náladu před prezidentskými volbami v roce 2024. Současný šéf Kremlu ještě nedal najevo, zda se v nich bude ucházet o znovuzvolení. Ve funkci prezidenta nebo premiéra je Putin od roku 1999.

Úřady uvedly, že nynější hlasování bylo třeba rozdělit na tři dny kvůli pandemii covidu-19, která Rusko sužuje, ačkoliv bylo první zemí světa, jež schválila vakcínu proti tomuto onemocnění. Opoziční aktivisté a někteří liberální zákonodárci podle Rádia Svobodná Evropa/ Rádia Svoboda ale tvrdí, že jde o součást snah Kremlu manipulovat s volební účastí a zajistit dostatečnou většinu pro Jednotné Rusko.