„Zákon platí pro všechny stejně. Ve všech případech se ujistíme, zda byl zákon dodržen, jinak firma v Rusku skončí. Bez výjimek,“ prohlásil Alexandr Žarov, šéf Roskomnadzororu (Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií). Informoval o tom server Bloomberg.

Na sporný zákon už si dříve stěžovaly firmy jako Google Alphabet a Alibaba Group. Například Twitter se rozhodl ruský zákon od příštího roku dodržovat, jak napsal ve svém dopise Roskomnadzoru.

Žarov doplnil, že jeho úřad v kontaktu s Facebookem není, nicméně firma se zákonem řídit musí. „Rozmyslíme se, v roce 2018 to zkontrolujeme a možná ho ukončíme,“ prohlásil.

To, že Žarov myslí svá slova vážně, dokazuje případ sociální sítě LinkedIn, kterou loni v říjnu Roskomnadzor utnul.

Nejde ale o ojedinělé případ zablokovaných stránek. V roce 2014, kdy Rusko začalo okupovat Krym, úřad zakázal celou řadu webů, které ruský režim kritizovaly. Například web šachisty Garriho Kasparova, nebo blog Alexeje Navalného. 

Firmy Facebook i Twitter zatím odmítly situaci komentovat. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se vyjádřil, že Facebook je komerční firma, která vydělává v Rusku peníze a musí se řídit zákony.

Facebook v Rusku měl na začátku roku 2016 více než 21,6 milionu uživatelů, nejpopulárnější je ale v zemi ruská obdoba Facebooku nazvaná VKontakte, která se chlubí dvojnásobným počtem uživatelů.

Podrobnější statistiku naleznete ZDE. VKontakte oficiálně patří firmě Doraview Limited, registrované na Britských Panenských ostrovech. Údaje o jejích vlastnících, navzdory spekulacím, nejsou známy.