Na dvoudenní návštěvě ruské metropole nabídl venezuelský prezident Hugo Chávez Rusům, aby ve Venezuele postavili své vojenské základy.

„Rusko má dostatek možností, aby zabezpečilo svou přítomnost v různých koutech světa. Kdyby ruské ozbrojené síly chtěly do Venezuely, budou vřele vítány,“ citovala nejvyššího představitele jihoamerického státu agentura Interfax.

Chávez v úterý dorazil do Ruska, aby zde vyjednal další nákup zbraní. Zájem má především o ruské konvenční ponorky, tanky a systémy protivzdušné obrany TOR-M1. Za novou vojenskou techniku a zbraně chce utratit 30 miliard dolarů.

Smlouvu nakonec s Rusy sice neuzavřel, přesto svou kontroverzní nabídkou na vybudování ruských základen ve Venezuele potvrdil plány na utužování vojenské spolupráce s Ruskem.

Rozhodne-li se Kreml poslat své vojáky do Jižní Ameriky, budou je jejich venezuelští kolegové podle Chávezových slov vítat „s vlajkami, bubnováním a písněmi“.

Jeho návrh přišel jen několik dní poté, co se v médiích objevila nepotvrzená zpráva o tom, že Rusko plánuje využít letiště na Kubě k tankování svých stíhaček.

Spojené státy tato zpráva pobouřila, považují to za překročení bezpečnostní zóny své země.

„Kdyby to udělali, myslím, že bychom měli zůstat silní a ukázat, že je to něco, co překročilo hranice, červenou linií u Spojených států,“ uvedla slova generála Nortona Schwartze, kandidáta na post velitele amerického letectva, agentura AFP.

Využijí-li Rusové Chávezovo pozvání není prozatím jasné. Nabídka venezuelské hlavy země však poskytla Moskvě možnost, jak „adekvátně odpovědět“ na plánované vybudování protiraketového štítu Spojených států ve střední Evropě.