Rusko a Gruzie přijaly mírový plán zprostředkovaný francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, konec konfliktu na Kavkaze je však ještě daleko.

Tbilisi souhlasí totiž jen s některými body Sarkozyho plánu a odmítá částečně odzbrojit, jak to požaduje Moskva, a separatistické republiky Jižní Osetie a Abcházie nechtějí s gruzínskou vládou vůbec jednat. Ve středu ráno navíc Gruzie obvinila Kreml, že nadále udržuje své jednotky v městě Gori, ležícím šedesát kilometrů od Tbilisi, navzdory ujištěním prezidenta Dmitrije Medveděva, že vydal rozkaz ukončit vojenské operace.

„S organizátory genocidy není možné vyjednávat,“ dal se slyšet jihoosetský prezident Eduard Kokoity, citovaný ruskou agenturou Interfax.

„Zločinci by měli být postaveni před soud,“ prohlásil ve stejném duchu jeho abcházský protějšek Sergej Bagapaš.

Drancování v Gori

Podle zpravodaje britské stanice BBC pronikli do Gori Osetinci a drancují v ulicích. Obyvatelé města zastavuje na check-pointu osetinská domobrana a připravuje je o cennosti, které si berou s sebou.

Ruští vojáci likvidují navíc zařízení gruzínských vojenských základen na předměstí. Ministerstvo zahraničí v Moskvě ovšem popírá, že by ve městě byly ruské jednotky.

Americká stanice CNN přišla po poledni s tvrzením, že ruské obrněnce postupují na Tbilisi. Později však zprávu pozměnila s tím, že kolona asi tří desítek transportérů opustila Gori a vydala se po vedlejší silnici směrem na jih a nikoli na východ na gruzínskou metropoli.