Ruský prezident Dmitrij Medveděv v pátek obvinil NATO z rozdmychání srpnového konfliktu v Gruzii a řekl, že nechce, aby současné spory Ruska se Západem vedly k nové železné oponě.

„Co NATO dělá, co garantuje? Jenom vyprovokovalo konflikt. To je všechno,“ řekl Medveděv v souvislosti s válkou v Gruzii.

„Tlačí nás za železnou oponu. Rád bych zdůraznil, že toto není naše cesta. Pro nás nemá smysl vracet se do minulosti,“ dodala hlava ruského státu na setkání s představiteli nevládních organizací v Moskvě.

Rusko se nemá o koho opřít, uvažovala Riceová

Den předtím, ve čtvrtek, americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ostře kritizovala Rusko a varovala ho, že svou politikou se dostalo na cestu k izolaci a nevýznamnosti.

„Útok na Gruzii vyjasnil kurz, kterým se vydali lídři Ruska - a dostal nás do kritického momentu pro Rusko a svět,“ prohlásila Riceová v projevu na půdě Německého Marshallova fondu ve Washingtonu.

„Na rozdíl od pozic Gruzie se je dnes mezinárodní postavení Ruska horší než kdykoliv od roku 1991. A cena této izolace, kterou si Rusko samo způsobilo, je vysoká,“ hovořila Riceová.

Ironicky se vyjádřila o pokusech Ruska přenést svůj vliv do tradiční sféry Spojených států rozvíjením vztahů s jejich nepřáteli jako jsou Kuba nebo Venezuela.

„Poklepávání po zádech od Daniela Ortegy a Hamasu je sotva diplomatickým triumfem,“ uvedla ve zmínce o prezidentovi Nikaraguy a palestinském radikálním hnutí, které kromě Ruska zatím jako jediní podpořili nezávislost Abcházie a Jižní Osetie.

Riceová též bagatelizovala ruské vojenské síly tvrzením, že navzdory vítězství nad Gruzií se ještě nevzpamatovaly z úpadku po rozpadu Sovětského svazu. Za nevýznamné označila nedávný přílet „několika stárnoucích bombardérů Blackjack“, ruských Tu-160, na návštěvu do Venezuely.

Spojené státy podpoří svobodomyslné Rusy

Šéfka americké diplomacie uvedla, že stejně jako časech studené války chtějí Spojené státy udržovat kulturní vztahy s Ruskem.

„Budeme nadále podporovat ruské studenty a učitele, soudce a novináře, odborářské vůdce a demokratické reformátory, kteří chtějí navštívit Ameriku. Podpoříme Rusy, kteří si pro svou zem přejí budoucnost svobody,“ řekla Riceová v projevu o rusko-amerických vztazích.

Plánovaný radar znepřátelil obě země

Na zhoršení vztahů obou nejsilnějších jaderných zemí se v poslední době podílí řada rozporů.

Jsou to rozdílné pohledy na nezávislost Kosova a dále pak na nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. Obě vidí z jiných pozic další rozšiřování NATO blíž k Rusku.

K hlavním tématům sporu patří základna protiraketové obrany v Česku a Polsku, kterou chtějí Spojené státy vybudovat na obranu před Íránem, avšak Rusko poukazuje na to, že může být využita proti němu.