"Poprvé za 17 let jsme vyrobili takové plavidlo, v podstatě je to první ruská strategická ponorka, ponorka nové generace," řekl první vicepremiér Sergej Ivanov. Podle něho je to důkaz, že ruský loďařský průmysl se rozvíjí a že je schopen postavit takovou unikátní zbraň.

Stavba ponorky Jurij Dolgorukij, která dostala název podle ruského knížete, legendárního zakladatele Moskvy, trvala 12 let. Provázely ji problémy s financováním v chaosu 90. let, kdy postsovětské námořnictvo a loďařský průmysl přišly o hodně talentovaných lidí. Rozvoj podmořské flotily výrazně podpořil prezident Vladimir Putin po řadě velkých havárií, z nichž nejznámější bylo potopení jaderné ponorky Kursk v Barentsově moři v srpnu 2000, kde zahynulo všech 118 námořníků.

Nová ruská ponorka čtvrté generace bude vybavena balistickými raketami typu Bulava-M, které mají dolet 8000 kilometrů a mají deset jaderných hlavic. Může se ponořit do hloubky 450 metrů. Její tělo je dlouhé 170 metrů a široké 13,5 metru. Na její palubě může být 107 námořníků. Ponorka je vybavena plovoucí záchrannou komorou, do níž se vejde celá posádka.

Po dokončení a provedení nezbytných zkoušek bude ponorka uvedena do plného provozu v roce 2008.

Rusko, které má po Spojených státech druhou největší flotilu jaderných ponorek na světě, plánuje, že se vybaví čtyřmi novými ponorkami stejného typu jako Dolgorukij. V plném proudu je už stavba ponorek Alexandr Něvskij a Vladimir Monomach.