Íránu a jeho jaderného programu se bojí nejen Spojené státy a Evropa, ale i Saúdská Arábie. Nasvědčují tomu jednání, která v pondělí vedl v Moskvě saúdský princ Bandár bin Sultán.

Podle ruského listu Kommersant tento vlivný muž saúdskoarabské politiky, bývalý dlouholetý velvyslanec v USA a současný bezpečnostní poradce krále Abdulláha, nabídl Rusku velké zbrojní kontrakty a účast na rozvojovývch projektech, pokud omezí svou jadernou spolupráci s Íránem.

Princ Bandár jednal o těchto strategických záležitostech s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem i premiérem Vladimirem Putinem.

Zbraně za miliardy

Podle Kommersantu by Saúdská Arábie ráda nakoupila v Rusku 150 tanků T-90,  helikoptéry Mi-17, MI-26 a MI-35 v celkovém počtu 160 kusů a  protiletecké obranné systémy za celkem 2,2 miliardy dolarů.

Zájem Saúdů o ruské protiletecké systémy je veden obavami z rychle se rozvíjejících íránských raketových sil. Íránské rakety dlouhého doletu mohou již nyní zasáhnout kterékoli místo v Saúdské Arábii.

Princ Bandár řekl Putinovi v Moskvě, že vztahy jeho země s Ruskem se staly strategickou záležitostí a že Rijád chce v budoucnosti diverzifikovat nákup zbraní.

Rusko, které má velký zájem stát se opět významným hráčem na Blízkém východě, však ústy svého mluvčího sdělilo, že dohody se Saúdskou Arábií nebudou v žádném případě vázány na omezení ruské spolupráce s Teheránem.

Írán neustoupí

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád mezitím v pondělí prohlásil, že Teherán na chystaných jednáních s Evropskou unií bude trvat na dalším obohacování uranu.

„Poslední návrh supervelmocí, jejich plán pobídek, skončil ve slepé uličce, což došlo i jim samotným,“ prohlásil Ahmadínežád. Současně však naznačil, že by Írán mohl být ochoten jednat se Spojenými státy, ale jen za „spravedlivých podmínek“ pro obě strany.