Vladimir Putin ve středu vyzval ruskou vládu, aby navázala užší spolupráci s institucemi odtržených gruzínských provincií Abcházie a Jižní Osetie. Moskva tak odpovídá na rozšiřování Severoatlantické aliance a její přibližování k hranicím Ruska.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová kvůli tomu zatelefonovala svému ruskému protějšku Sergej Lavrovovi. „Jsme velmi znepokojeni kroky, jež byly učiněny, a dali jsme svůj postoj na srozuměnou,“ uvedla Riceová, citovaná agenturou Reuters.

„Vyzýváme Rusko, aby naplnilo svá prohlášení o podpoře principu nezávislosti Gruzie a její územní celistvosti,“ upřesnil Riceové mluvčí Sean McCormack.

Na naléhavou žádost Tbilisi, aby světové velmoci přiměly Moskvu k upuštění od Putinem vytýčeného záměru, odpověděla v pátek i Evropská unie.

„EU vyzývá všechny zůčastněné strany, aby se zdržely jakýchkoliv akcí, jež by mohly vést ke zvýšení napětí v oblasti,“ uvedlo Slovinsko, které právě unii předsedá.

Abcházie a Jižní Osetie se od Gruzie násilně odtrhly na počátku 90. let. Gruzie je ovšem stále považuje za součást svého území a žádná z oblastí se doposud nedočkala mezinárodního uznání.