Německá vláda v pátek vyzvala Rusko, aby v cizích zemích přestalo provádět kybernetické útoky. Informovala o tom německá televize Deutsche Welle.

Čtyři Rusové obvinění nizozemskými úřady z pokusu o hackerský útok.
Jen další kampaň proti Rusku, reaguje Moskva na obvinění z Nizozemska

„Takovéto útoky na mezinárodní organizace a instituce ostře odsuzujeme, stejně jako útoky na naše spojence. Vyzýváme Rusko, aby za ně přijalo zodpovědnost a vzdalo se jich,“ uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Berlín je stejně jako Británie a Nizozemsko „s téměř absolutní jistotou přesvědčen“, že za kyberšpionážními akcemi po celém světě stojí GRU. Včetně akce jejímž cílem byl německý parlament a vládní síť.

Ilustrační foto.
Ruská rozvědka GRU páchá kybernetické útoky ve světě, prohlásil britský ministr

Kdyby všechny tyto akce byly úspěšné, přímo by narušily bezpečnost a v principu by ničily demokracii. Seibert dále zdůraznil potřebu spolupracovat s ostatními státy a těmto akcím společně bránit.

Analyzovali novičok

Nizozemsko ve čtvrtek totiž oznámilo, že odhalilo akci ruské vojenské rozvědky GRU, která letos na jaře plánovala kybernetický útok na mezinárodní Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a v dubnu vyhostilo čtyři ruské agenty. OPCW mimo jiné v té době analyzovala látku použitou při březnové otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury.

Z realizace řady kybernetických útoků na politické a sportovní instituce, podniky a média GRU totiž vzápětí obvinily také Británie a Austrálie. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt uvedl, že nizozemské oznámení o zmařené operaci proti OPCW mělo nadobro rozptýlit jakékoli pochybnosti o tom, že za snahou otrávit Skripalovi stojí Rusko.

Moskva na svou obranu prohlásila, že jde jen o další zinscenovanou a kolosální kampaň, která komplikuje vzájemné vztahy a zavání špionomanií. 

Sídlo Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) nizozemském v Haagu
Nizozemci rozkryli plán kyberútoku ruské rozvědky GRU. Vyhostili čtyři Rusy