Devětatřicetiletý Anatolij Vladimirovič Čepiga bojoval ve válce v Čečensku a účastnil se také proruského povstání na Ukrajině. V roce 2014 tajně obdržel titul Hrdina Ruské federace – a to na základě rozhodnutí prezidenta za neupřesněnou mírovou misi. Kromě toho je nositelem dvaceti dalších vyznamenání.

Podle zjištění online platformy Bellingcat obdržel Čepiga nejvyšší vojenské ruské vyznamenání právě za svou roli v útěku někdejšího ukrajinského prezidenta. „Čepiga společně se svou jednotkou převezl Janukovyče z jeho tehdejší rezidence Mežihirja u Kyjeva na Krym, který už v té době kontrolovalo Rusko,“ domnívá se investigativní novinář Sergej Kaněv.

Britská policie Čepigu obviňuje z toho, že letos v březnu společně se svým komplicem Alexandrem Petrovem přiotrávil v jihoanglickém Salisbury někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. Čepiga tehdy vystupoval pod krycím jménem Ruslan Boširov.

Podle britského deníku Daily Telegraph, který se odvolává na někdejšího ruského důstojníka, patří plukovník Čepiga ke špičkám tajné služby, což naznačuje, že „otrava Sergeje Skripala byla nařízená z nejvyšších míst“. 

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na jaře roku 2014 uprchl z Ukrajiny do Ruska, aby se ukryl před bouří protestů, která vyústila v prozápadní převrat.