Uvedla to dnes mluvčí federálních vyšetřovatelů Světlana Petrenková. O případu byl podle Kremlu informován i prezident Vladimir Putin. Rozlohou nevelké Udmurtsko se nachází na východě evropské části Ruska.

Výbuch v petrohradském metru
Útok v ruském metru: podezřelým je Kyrgyz. Počet obětí stoupl na čtrnáct

Zatčení vysoce postaveného hodnostáře následovalo po nečekaně rozsáhlých protestech proti korupci na konci března, uspořádaných na výzvu opozičního předáka Alexeje Navalného, který se chce stát Putinovým vyzyvatelem v prezidentských volbách v březnu příštího roku.

Solovjov je podle vyšetřovatelů podezřelý, že v letech 2014 až 2016 bral úplatky od stavitelů mostů přes řeky Kama a Buj; 139 milionů prý zinkasoval v hotovosti, jakož i získal podíl v jedné z firem v hodnotě téměř tří milionů rublů. Na oplátku měl zařídit, aby úřady "mimořádně a bez průtahů" zaplatily stavbařům za odvedenou práci, jakož i obstarat licence na geologický průzkum a také na těžbu písku.

Solovjov byl v únoru 2014 pověřen řízením autonomní republiky, v září téhož roku byl zvolen, a to téměř 85 procenty hlasů. Zatčení předcházely články v tisku, podle kterých prý Udmurtsko patří k nejzkorumpovanějším regionům země a za Solovjova se poměry ještě zhoršily. V správním středisku regionu, Iževsku, se 26. března opoziční demonstrace proti korupci zúčastnila více než tisícovka lidí. Region má rozlohu asi 42.000 čtverečních kilometrů.

V Moskvě zadrželi přes 30 lidí při novém protivládním protestu
V Moskvě zadrželi přes 30 lidí při novém protivládním protestu