Progress odstartoval z kazašského Bajkonuru v pondělí a k ISS cestoval dva dny. Start byl prvním od dubnové havárie, při níž se kvůli konstrukční závadě nepodařilo nákladní loď dopravit na určenou oběžnou dráhu. Loď počátkem května shořela v atmosféře. Z dosavadních 64 letů ruských nákladních lodí skončily neúspěšně dva.

Progress MS je obnovenou verzí staršího typu ruských vesmírných kamionů. Podle Roskosmosu má vylepšenou ochranu před srážkami s kosmickým „smetím" a modernizovaný systém připojení k přistávacímu modulu ISS. Nákladní loď je kromě toho osazena kontejnery, z nichž se může při letu oddělit až osm malých autonomních družic.

Na palubě ISS loď očekávali Rusové Michail Kornijenko, Jurij Malenčenko a Sergej Volkov, Američané Timothy Kopra a Scott Kelly a rovněž Timothy Peake, první Brit, který na oběžné dráze zastupuje Evropskou vesmírnou agenturu (ESA).

Progress jim dopravil zejména vodu, stlačený kyslík a palivo. Členové posádky rovněž dostanou vánoční dárky, jejichž celková hmotnost pro každého nesměla přesáhnout pět kilogramů.