Ruská policie zadržela lídra opozice jen několik okamžiků poté, co opustil brány moskevské věznice. „Otevřeli dveře a hned ho zase posadili do autobusu,“ napsal na twitteru jeho stoupenec Leonid Volkov.

Navalnyj podle něj čelí obvinění z porušení pravidel pro pořádání veřejných shromáždění, v důsledku kterého došlo ke škodám na majetku a zraněním několika lidí. Byl tak odsouzen k dalším 20 dnům vězení. „Je to exotický odstavec zákona, nepamatuji si, že by ho někdy někdo uplatňoval,“ uvedl Volkov, který působí jako šéf personálu. 

Proti volbám i penzijní reformě

Odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina byl v srpnu zatčen a odsouzen ke 30 dnům odnětí svobody za organizaci nepovolené lednové demonstrace v ruském hlavním městě. Cílem protestů bylo vyjádřit odpor proti březnovým prezidentským volbám, které opozice považovala za předem zmanipulované.

Dvaačtyřicetiletý Navalnyj však uvedl, že zatčení podle něj mělo zcela jiný účel. Cílem bylo zabránit mu ve vedení protestů proti nepopulární penzijní reformě, které i bez jeho přítomnosti proběhly na počátku září. Během demonstrací bylo podle deníku Deutsche Welle po celé zemi pozatýkáno více než 800 lidí.

Kvůli organizaci protestních shromáždění má Alexej Navalnyj v Rusku problémy se zákonem opakovaně. Dalších 30 dní vězení si odseděl například za letošní květnovou demonstraci proti vládě prezidenta Vladimira Putina, který podle něj „nemůže Rusku nadále vládnout jako car“.