„Rada federace dnes na plenárním zasedání jednomyslně schválila ratifikaci čtyř mezinárodních smluv o přijetí Doněcké lidové republiky, Luhanské lidové republiky, Chersonské oblasti a Záporožské oblasti do Ruska,“ uvedla agentura TASS. Později informovala, že horní komora parlamentu rovněž jednomyslně schválila příslušné zákony o začlenění těchto regionů.

Anexi uvedených ukrajinských území zahájil v pátek ruský prezident Vladimir Putin podpisem smluv s jejich představiteli. Ruský ústavní soud pak v neděli schválil tyto dokumenty o začlenění regionů do Ruska.

Ruský prezident Vladimir Putin hovoří v Moskvě během oslav u příležitosti připojení čtyř regionů Ukrajiny k Rusku, 30. září 2022
Očekávaný krok. Ruská duma schválila anexi okupovaných ukrajinských oblastí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v páteční reakci na podpisy smluv sdělil, že Kyjev nebude s Ruskem jednat, dokud bude v jeho čele Putin, a oznámil, že Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak označil páteční ceremoniál v Kremlu, při němž Putin oznámil anexi obsazených ukrajinských území, za panoptikum, a uvedl, že připojení regionů k Rusku odporuje právu.

Den poté, co Putin slavnostně podepsal v Kremlu smlouvy o připojení ukrajinských regionů, musela Moskva přiznat stažení ruských vojsk z města Lyman v Doněcké oblasti. Podle amerických analytiků z Institut pro studium války (ISW) se po získání Lymanu ukrajinská protiofenziva nezastavila a ukrajinská armáda nyní postupuje i v Chersonské oblasti a zřejmě vstoupila už i do Luhanské oblasti.

Výsledky uznala jen KLDR 

Připojení ukrajinských regionů k Rusku zdůvodňuje Moskva výsledky hlasování, která v nich zorganizovala. Kyjev ani Západ tato hlasování neuznávají a označují je za pseudoreferenda. Jediná země, která zatím uznala jejich výsledky, je Severní Korea, upozornil ruský server Meduza. Prohlášení KLDR o uznání výsledků zveřejnila dnes státní severokorejská agentura KCNA.

Prezident Volodymyr Zelenskyj na mimořádném zasedání ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany v Kyjevě 30. září 2022
Putinovy dekrety o uznání okupovaných území jsou neplatné, říká Zelenského výnos

Anexi dalších ukrajinských území Ruskem naopak odmítla většina zemí světa, a to včetně ruských spojenců, jako jsou Srbsko či Kazachstán.