„Pochopitelně se nemíníme pohroužit do tohoto konfliktu bezhlavě," řekl ruský prezident Vladimir Putin poté, co dostal od Rady federace, horní komory ruského parlamentu, svolení k nasazení ozbrojených sil v zahraničí. Upozornil, že syrská armáda může v boji s teroristy počítat jen s „časově omezenou" podporou ze vzduchu, bez ruské účasti v pozemních operacích.

Podle šéfa syrské opozice podporované Západem bylo všech 36 obětí dnešních ruských náletů v Sýrii civilisty. Nezemřel prý žádný islamistický bojovník.

„Zdá se, že (ruské nálety) byly v místech, kde podle všeho žádné síly IS nejsou," řekl americký ministr obrany Ashton Carter. Rusko podle něj „přilévá olej do ohně" tím, že podporuje režim v Damašku.

„Všechny nálety se odehrály po vzdušném průzkumu a upřesnění údajů od syrské armády," řekl mluvčí ruského ministerstva obrany. Ruské letouny podle něj vykonaly dvě desítky letů a přesnými údery zasáhly osm cílů, mimo jiné jiné úplně zničily velitelská stanoviště IS v horské oblasti. Generál Igor Konašenkov zdůraznil, že cílem nebyly civilní objekty a že ruské letouny nebombardovaly ani jejich okolí.

Kerry: Nálety jsou kontraproduktivní

Americký ministr zahraničí John Kerry si stěžoval u svého ruského kolegy Sergeje Lavrova, že ruské nálety v Sýrii jsou kontraproduktivní. „IS jako takový nemůže být poražen, dokud syrským prezidentem zůstane Bašár Asad," řekl. I šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius požadoval odchod „syrského kata".

Podle Washingtonu budou útoky USA a mezinárodní koalice na Islámský stát pokračovat podle plánu a ruský krok na tom nic nemění.

„Iniciativu ruského prezidenta Vladimira Putina vítáme a děkujeme za ni," řekl v OSN syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Tvrdil také, že Spojené státy – na rozdíl od toho, co říkají – ve skutečnosti nebojují proti IS.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov po prvních náletech ohlásil, že Rusko předloží v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o boji proti teroristům, o kterou by se měla opírat koordinace boje proti Islámskému státu a dalším teroristickým uskupením. Ruský ministr vybídl ke sjednocení všech nepřátel Islámského státu a k zapojení i vnějších hráčů, jejichž „společným cílem je nepřipustit vznik islámského chalifátu".

Ruský zásah do bojů v Sýrii by mohl podle českého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) situaci vyhrotit a přimět další Syřany k emigraci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) naopak prohlásil, že rozumný člověk by měl cokoli, co může přispět ke zklidnění situace, přivítat. Ministři to dnes řekli novinářům po cvičení kontrol na jižní hranici Česka pro případ zvýšení počtu uprchlíků.

USA budou pokračovat v úderech přes varování Moskvy
Ruská letadla zřejmě neútočí na území ovládané v Sýrii radikály z organizace Islámský stát (IS). Podle agentury Reuters to dnes uvedl nejmenovaný americký představitel. Mluvčí ministerstva zahraničí USA prohlásil, že Washington bude i po varování Moskvy pokračovat ve vlastních leteckých úderech. Americký ministr zahraničí John Kerry si stěžoval u svého ruského kolegy Sergeje Lavrova, že ruské nálety v Sýrii jsou kontraproduktivní.

Ruské stroje podle zmíněného činitele provádějí údery poblíž města Homs v místech, která nejsou pod kontrolou IS, a že je mohou rozšířit i do dalších oblastí. Moskva přitom oznámila, že cílí právě na pozice IS.

Rusko podle ministerstva zahraničí v Moskvě informovalo Spojené státy o zahájení akce prostřednictvím americké ambasády v Bagdádu. Informace prý přišla hodinu předem a Rusko rovněž vyzvalo USA a jejich spojence, aby vyklidili vzdušný prostor nad Sýrií. Na to však Washington nehodlá přistoupit. „Koalice vedená USA bude podle plánu pokračovat v leteckých akcích nad Irákem a Sýrií a podporovat tak mezinárodní misi k oslabení a zničení IS," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby.

Spojené státy dnes provedly v Sýrii letecké útoky tak, jak předem plánovaly, včetně jednoho nedaleko města Halab, které sice leží na severozápadě země, ne však blízko oblastí, jež bombardovaly Rusové, uvedl podle agentury AP nejmenovaný americký činitel. Před zahájením letecké operace prý Rusko také vyzvalo USA, aby stáhly všechny své vojáky, jež na syrském území spolupracují s tamními povstalci. Washington dal opakovaně najevo, že v Sýrii nepůsobí žádné americké pozemní jednotky.

Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se během pondělní schůzky v OSN v New Yorku podle diplomatických zdrojů shodli, že by jejich armády měly své zásahy koordinovat s cílem předejít možnému vzájemnému konfliktu.
Kerry ovšem v dnešním telefonickém rozhovoru s Lavrovem vyjádřil názor, že ruský záměr podnikat nálety je v rozporu s úsilím o to, aby se předešlo incidentům mezi leteckými silami různých zemí.