Ruský poslanec Jevgenij Fedorov tvrdí, že usnesení o uznání nezávislosti Litvy z roku 1991 odporovalo tehdy platné sovětské ústavě a jeho schválení tak bylo protizákonné.

„Ve vysvětlující poznámce k návrhu Fedorov uvedl, že Ruská federace byla uznána za právního nástupce Sovětského svazu. Poznamenal také, že v březnu 1991 se v Rusku konalo referendum, které vyjádřilo podporu zachování Sovětského svazu jako jediného státu. V září téhož roku však Státní rada Sovětského svazu, jejímž předsedou byl sovětský prezident Michail Gorbačov, přijala rezoluci "O uznání nezávislosti Litevské republiky". Fedorov tvrdí, že usnesení je nezákonné,“ přibližuje poslancovy argumenty litevská veřejnoprávní stanice LRT

Snímek ze zničeného Charkova.
Obávaný člen Vagnerovců padl. Muž s přezdívkou Kat byl pro Ukrajince noční můrou

Litva nezávislost prohlásila v roce 1990, ovšem až do roku 1991 v zemi zůstávali sovětští vojáci, kteří ze země odjeli až v roce 1993. 

Fedorov vysvětlil svůj návrh pro ruský list Komsomolskaja pravda. „Došlo tam k porušení zákona o postupu při řešení otázek spojených s vystoupením ze SSSR. Ten například počítal s referendem – Litevci ho ale neuspořádali. Počítalo se i s přechodným obdobím, které bylo nutné k vyřešení kontroverzních otázek – obešli se bez něj. Měli zákonné právo odejít – ale šli jinou cestou,“ uvedl Fedorov.

Podle něj je Litva pro Rusko prioritou a to z důvodu průchodu do Kaliningradské oblasti. „Důsledně provádějí nejagresivnější protiruskou politiku,“ vyjádřil se Fedorov.

Litva je členem Severoatlantické aliance. Po vpádu ruských jednotek na Ukrajinu vydal litevský parlament prohlášení, podle něhož Rusko na Ukrajině páchá genocidu a je teroristickým státem.

Fedorov zastává protilitevské postoje dlouhodobě. „Litevskou nezávislost se pokoušel napadnout už v roce 2015. V té době s dalším poslancem, Antonem Romanovem, uvedl, že litevská nezávislost je protiústavní,“ připomíná stanice LRT.