Leninovo tělo bylo vystaveno od jeho smrti v roce 1924. Nejprve mělo jít pouze o krátkodobou akci, během níž se lidé mohli se sovětským vůdcem rozloučit. Sovětská vláda následně přesunula jeho tělo do mauzolea na Rudé náměstí v Moskvě. O dva měsíce později se definitivně rozhodla jeho tělo zachovat pro další generace. 

Jeho tělo tak bylo uloženo nejprve v dřevěném a později v okázalejším mramorovém muzeu. Nabalzamované a chátrající tělo bolševického revolucionáře je však poslední dobou terčem zuřivých debat. Zejména po rozpadu Sovětského svazu se stále častěji ozývají hlasy, aby bylo jeho tělo převezeno do rodinného hrobu v Petrohradu. Podle Kremlu ale není přesun revolucionářova těla na pořadu dne, dokud neodejde pokolení pamětníků.

Sté výročí smrti

Diskuzi nyní tak rozvířil i poslanec Vladimir Petrov, který navrhl, aby byl Lenin řádně pohřben v roce 2024, kdy uplyne stoleté výročí jeho smrti. Jeho tělo by pak mohlo být nahrazeno replikou z pryže nebo vosku. 

Proti tomuto návrhu se ohradil výkonný tajemník Komunistů Ruska Sergej Malenkovič. Ten v rozhovoru s agenturou RIA Novosti prohlásil, že „stoupence marxismu-leninismu je určitě možné považovat za věřící, protože jejich ideologie má všechny znaky hluboké úcty k osobě zakladatele“. Petrov podle něj všechny tyto lidi uráží, proto by prý měl být proti tomuto poslanci uplatněn článek trestního zákona, který se týká urážky náboženského cítění.

Leninovo mauzoleum
Říjnovou revoluci si v Rusku nepřipomínají. Ani nabalzamovaného Lenina

Ruské levicové strany označují tento výrok za provokaci, která má jen rozdělovat společnost. Faktem však je, že mumifikace těla bolševického vůdce stojí stát ročně v přepočtu kolem pěti milionů korun. To je také nejčastějším argumentem pro řádné pohřbení. Obě ruské krajně levicové strany, tedy následnická postsovětská Komunistická strana Ruské federace a menší vzpurná strana Komunisté Ruska, se jakékoli manipulaci s Leninovou mrtvolou zuřivě brání.

Většina Rusů si přitom podle průzkumů přeje, aby Leninovo tělo bylo řádně pohřbeno. Kromě částky na údržbu argumentují také tím, že by měla být konečně pohřbena krutá komunistická minulost, a zaznívají i argumenty, že pohřeb je v souladu s ortodoxní křesťanskou tradicí.

Civilní pohřeb by Leninovi nejspíš dopřál i ruský prezident Vladimir Putin, který v této kauze bude mít podle ruských komentátorů nejspíš poslední slovo. Šéf Kremlu svůj negativní postoj k ruskému revolucionáři nijak neskrývá. V minulosti o něm například prohlásil, že v ruské říši způsobil rozvrat. K převezení mumifikovaných ostatků z Moskvy je ale stále zdrženlivý. Opakovaně zdůrazňuje, že osud Leninových pozůstatků by neměl rozdělovat ruskou společnost.

Francisco Franco
Stigma diktátora. Rodiště Franca odmítá pohřbít jeho ostatky na místním hřbitově