"Prezident nemá naplánovaná nějaká veřejná vystoupení," řekl Dmitrij Peskov. "Budou mezinárodní hovory, gratulace prezidentovi, ale přitom se tak či jinak budou posuzovat nějaké zásadní otázky; hlavy států to vždy dělají, nikdy se neomezí jen na sváteční záležitosti," dodal mluvčí.

Hlava státu podle Peskova dostává gratulace i od státníků, jako první přispěchali s blahopřáním prezidenti postsovětských zemí. Z ukrajinského Kyjeva se ale podle mluvčího neozval nikdo. Zda Putinovi gratulovali vedoucí představitelé západních států, kremelský mluvčí odmítl novinářům sdělit.

Putin dříve narozeniny většinou trávil v práci. V posledních letech se o narozeninách věnuje aktivnímu odpočinku: předloni si vzal dovolenou a odletěl "daleko od civilizace" do sibiřské tajgy, loni oslavil třiašedesátiny na ledu olympijského stadionu v Soči s hokejkou v ruce - a nastřílel sedm gólů, načež obdržel od šéfa hokejové federace, někdejšího legendárního brankáře Vladislava Treťjaka medaili Za věrnost a lásku k hokeji. Zápas pískal šéf Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel.

Putin v Rusku vede žebříčky popularity

Nynější šestiletý mandát trojnásobného prezidenta Putina skončí v roce 2018. Podle ústavy se může ucházet o znovuzvolení, dosud však neprozradil, zda tak učiní. Každopádně stále v Rusku bezkonkurenčně vede žebříčky popularity.

"Dokázal světovému společenství, že je nesporným vůdcem země. Pokud jde o jeho vliv, nemá obdoby - se všemi klady i zápory," napsal internetový list Gazeta.ru. Připomněl, že státník má jak obdivovatele, kteří za Putinovu zásluhu označují to, že se Rusko zvedlo z kolen, tak kritiky, kteří prezidentovi vytýkají, že se snaží vše kontrolovat a o všem rozhodovat.

Všechny gratulanty při Putinových narozeninách zpravidla předčí vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov. Předloni v Grozném na počest oslavence uspořádal stotisícový pochod a loni nechal přes hrací plochu fotbalového stadionu roztáhnout obří plakát s Putinovým vyobrazením a s nápisem "nejlepšímu prezidentovi k narozeninám". O přestávce v utkání pak v přímém televizním přenosu poblahopřál oslavenci, kterého označil za "národního vůdce" a kterému slíbil "splnit jakýkoli rozkaz".

Právě na Putinovy narozeniny byla v Moskvě před deseti lety zavražděna opoziční novinářka, kritička Kremlu i Kadyrova Anna Politkovská. Objednavatele vraždy se dosud nepodařilo odhalit a postavit před soud.