Kirill Serebrennikov zůstává v domácím vězení, povolené má jen denní vycházky v době mezi šestou a osmou hodinou večerní. Informovalo o tom agentura TASS.

„Přivedli mě zpět před soud, ačkoliv ví, že tato obvinění proti mně jsou neslučitelná s realitou. Případ je vykonstruovaný,“ uvedl 47letý obžalovaný.

Video: proti zatčení Serebrennikova protestovaly stovky lidí

Zdroj: Youtube

Umělecký ředitel avantgardního Gogol-centra a zakladatel souboru Sedmé studio byl zadržen 22. srpna. Pokud bude shledán vinným, mohl by být odsouzen k deseti letům odnětí svobody za podvod a zpronevěru 68 milionů rublů (25 milionů korun), které dostalo vedení divadla v letech 2011 až 2014 jako grant. Proti němu svědčí bývalá účetní. Její výpověď označil na za účelovou, peníze šly podle jeho výpovědi úplně mimo něj.

Požadovaný návrh na kauci byl přesně ve výši údajné škody – 68 milionů rublů.

Režisér Kiril Serebrennikov.
Vlivný ruský režisér skončil za mřížemi. Měl rozkrádat státní peníze

Ruská agentura TASS včera napsala, že petici za jeho propuštění podepsalo 39 osobností ruského uměleckého světa. Rádio svobodná Evropa a další světové agentury píší o 1300 lidech, kteří petici podepsali.

Serebrennikov se zúčastnil protivládních protestů a kritizoval vzrůstající vliv ruské pravoslavné církve v kulturních záležitostech. Jeho zadržení má být podle kritiků součástí tažení proti disidentům před ruskými prezidentskými volbami, které se mají konat v březnu 2018. Jasný favorit voleb Vladimír Putin ale zatím kandidaturu neoznámil.

Jak píší The Moscow Times, umělec měl údajně poslat z vězení dopis svému kolegovi Larsu Eidengerovi, který jej následně publikoval na svém Instagramu. V něm měl Serebrennikov ujišťovat své příznivce, aby zůstali klidní a „nenechali se strhnout k žádným politickým provokacím podvodníků, kteří se snaží vydělat peníze na jakémkoliv příběhu a vzdorovat proti autoritám“.

Podle jeho právníka jej ale umělec nenapsal a jde o podvrh s cílem umělce zdiskreditovat.

„Žádný dopis od Kirilla Serebrennikova k Larsovi Eidengerovi neexistoval, považujeme to za provokaci,“ uvedl jeho právník Dmitry Kharitnov.

Marija Aljochinová z feministické punk rockové protestní skupiny Pussy Riot.
Pussy Riot opět ve vězení. Ruská policie zadržela dvě členky známé skupiny

V dopise se také píše o tom, že „obdržel nabídku od ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby vedl ukrajinské divadlo a natočil propagandistický film za státní peníze“.

Nejedná se o ojedinělý případ, kdy režisér skončil za mřížemi. Před dvěma lety odsoudil ke dvaceti letům vězení ruský vojenský soud ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Měl se podílet na přípravě teroristických akcí na Krymu. Sancov vinu popírá.

Vladimir Putin.
Putin: Kdo ovládne umělou inteligenci, bude pánem světa