Loni v listopadu ruské pohraniční jednotky u Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Moskva Ukrajince obviňuje, že jejich lodě ilegálně vpluly do ruských vod, což Kyjev popírá.

Dnešní rozhodnutí soudu přichází poté, co se ombudsmanky obou zemí v úterý domluvily, že požádají jak ruského, tak ukrajinského prezidenta o omilostnění řady Ukrajinců vězněných v Rusku a Rusů vězněných na Ukrajině. Agentura AP napsala, že šance na větší výměnu vězňů po dnešku zhasly.

Mezinárodní soud nařídil propuštění námořníků

Mezinárodní soud pro námořní právo se sídlem v Hamburku v květnu nařídil Moskvě, aby ukrajinské námořníky neprodleně propustila. Moskva už ale předem dala najevo, že rozhodnutí soudu, jehož působnost v dané věci neuznává, nepřijme.

Moskva a Kyjev se přou o Kerčský průliv, přes který Rusové postavili most na poloostrov Krym. Toto území Ukrajině zabrali v březnu 2014. Anexi Ukrajina a většina zemí světa neuznává. Ukrajina v průlivu trvá na svobodné plavbě, zatímco Rusko tvrdí, že jde o jeho výsostné vody, kterými se smí plout jen s ruským povolením.